Kontrowersyjna książka o Jerzym Brzęczku

Dwa miesiące temu na półki w księgarniach trafiła biografia Jerzego Brzęczka “W grze” autorstwa Małgorzaty Domagalik. Dlaczego zebrała tak dużo negatywnych recenzji? Przedstawiamy nasz punkt widzenia. 

W środowisku afera 

Książka “W grze” wzbudziła wiele kontrowersji. Autorka wysuwa tezy na temat selekcjonera reprezentacji Polski, które nie wszystkim przypadły do gustu. Dużym echem odbiło się zestawianie selekcjonera z legendarnym polskim trenerem Kazimierzem Górskim. Wielu komentatorów i ludzi związanych ze sportowym środowiskiem wytyka autorce, że zbyt mocno zagalopowała się w swojej ocenie Jerzego Brzęczka. Ponadto, promocja biografii Brzęczka wywołała już duży szum. W pierwszym opisie książki napisano, że Brzęczek jest “nowym Kazimierzem Górskim na nowe czasy”. Po reakcji mediów na te słowa materiały promocyjne zostały zmienione. Ostatecznie fragment usunięto. 

To jednak nie oznacza, że usunięte zostały wszystkie porównania. Nadal autorka porównuje obie postaci “Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik, w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej, widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego”. W internecie możemy przeczytać opinie, gdzie czytelnicy unaoczniają nieprawdziwe fakty z książki, które w sposób fałszywy reklamują Brzęczka.

Stanowisko Domagalik 

Małgorzacie Domagalik można wiele zarzucić, czytając napisaną przez nią biografię, jednak nie brak znajomości piłki nożnej. Autorka zna trenerów, piłkarzy, dobrze odnajduje się w temacie. Jednak wielu czytelników zarzuca jej, że bezpodstawnie występuje jako “adwokat diabła”. Swoją biografią pokazała jednocześnie, że broni Jerzego Brzęczka. “”Jerzy Brzęczek z dziennikarskiego, psychologicznego, socjologicznego i ludzkiego punktu widzenia to dla mnie bohater wręcz wymarzony. O takich jak on mawia się, że urodzili się pod krzakiem agrestu i że ich życiowa droga dlatego jest interesująca, bo już w samym punkcie startu jest wyboista (…). Takie historie działają na moją czytelniczą wyobraźnię fanki futbolu o wiele bardziej niż suche fakty związane z nim samym.” czytamy. 

Krytyka autorki 

Jako pierwsi mogli zapoznać się z pozycją dziennikarze sportowi. Krytyce nie było końca. Słyszeć można było opinie, że książka w niezamierzony sposób nadszarpnie wizerunek (który i tak nie był szczególnie dobry) Jerzego Brzęczka. Według nas trafnie podsumował tę książkę znany dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski – “Przeczytałem wczoraj 70 stron, dzisiaj walczę dalej (walka, bo póki co to najbardziej bełkotliwa pozycja, jaką miałem w ręku). Tak naprawdę nie ma nic o Brzęczku. To wyłącznie urojenia pani Domagalik, która zapewniła swojemu guru dożywotnie miejsce w panteonie wiecznej beki”.

Biografia Jerzego Brzęczka – podsumowanie

Książka składa się w głównej mierze z rozmów Domagalik – Brzęczek na przestrzeni lat, kiedy to trener zaczął prowadzić naszą kadrę. Wplecione zostały także fragmenty rozmów z członkami rodziny Brzęczka, a także znanymi osobami związanymi z piłką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here