Kosmetyki naturalne a kosmetyki organiczne

Przyglądając się kosmetykom dostępnym obecnie w sprzedaży, możemy dostrzec, że różnią się między sobą nie tylko składem. Także ich nazwy nie są jednoznaczne przy próbach ich interpretowania. W sprzedaży pojawiają się kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne, wegańskie i wiele innych. Trudno nie uciec od pytania, czy mamy do czynienia z nazwami nadawanymi przez producentów w sposób przypadkowy. A może każda z nich kryje w sobie konkretne informacje?

Naturalne i organiczne – czy oba terminy znaczą to samo?

Gdybyśmy porozmawiali z polonistą na temat określeń „naturalne” i „organiczne”, ten mógłby nam powiedzieć, że są one tożsame i można je stosować zamiennie. Niektórzy producenci kosmetyków stosują się do tej zasady, zdecydowana większość przekazuje nam za pomocą każdej z tych nazw nieco inne informacje. Niejasności mają swoją genezę w braku odpowiednich regulacji prawnych. Przepisy nie rozróżniają żadnej z tych grup, trudno więc bazować na nich mówiąc o konkretnych właściwościach tego, co naturalne i organiczne. Posługując się wiedzą praktyczną można jednak podjąć próbę wskazania na najważniejsze różnice. Zarówno kosmetyki naturalne jak i organiczne, znajdziesz w sklepie Triny: https://triny.pl/.

Kosmetyki naturalne i ich specyfika

Termin „kosmetyki naturalne” jest najbardziej tajemniczy ze wszystkich wymienionych powyżej. Nie ma żadnych regulacji dotyczących jego stosowania. Oznacza to, że bardzo często jest po prostu chwytem marketingowym. Jeśli więc zależy nam na rzetelności, po przeczytaniu, że kosmetyk jest naturalny, powinniśmy sprawdzić także jego skład oraz to, jak wygląda proces jego produkcji. Co do zasady, kosmetyk może zostać uznany za naturalny wtedy, gdy przynajmniej 95 procent jego składników ma naturalne pochodzenie, a żaden z nich nie jest modyfikowany genetycznie. Na takie miano nie zasługują kosmetyki z PEG, siarczanami i parabenami w swoim składzie oraz te, których opakowanie nie nadaje się do recyklingu. Także proces produkcji może powiedzieć nam wiele o tym, na ile naturalny jest dany kosmetyk. Nie może wywoływać szkód środowiskowych, nie ma też mowy o tym, aby w jego trakcie krzywdzono zwierzęta.

Jakie kosmetyki są organiczne?

Kosmetyki organiczne zwykle opisywane są jako te, które wytwarza się ze składników organicznych, wolne nie tylko od GMO, antybiotyków i stymulatorów wzrostu, ale również od nawozów chemicznych. Definicja ta jest zbliżona do tej, z jaką możemy się zapoznać analizując kosmetyki naturalne i ich specyfikę. Warto jednak podkreślić, że certyfikacja kosmetyków organicznych odbywa się na bardziej rygorystycznych zasadach. Nie każdy certyfikat ma tak samo duże znaczenie, przynajmniej kilka może jednak być dla nas wyznacznikiem solidności kosmetyków organicznych tak jest w przypadku dokumentów wydawanych przez organizacje takie, jak USDA, NSF oraz EcoCert.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kosmetyk, po który właśnie sięgamy, jest organiczny, nie ograniczajmy się jedynie do sprawdzenia jego nazwy i certyfikatu. Od kosmetyków tego rodzaju oczekuje się także obecności przynajmniej 95 procent składników pochodzenia zwierzęcego oraz tego, że przynajmniej 10 procent jego składu pochodzi z upraw ekologicznych. Produkty w stu procentach organiczne zwyczajnie nie istnieją. Wiodący producenci tych, które aspirują do takiego miana robią jednak wszystko, aby zbliżać się do tej liczby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here