Leczenie narkomanii

Narkomania to poważna choroba, ciężka do wyleczenia. Dotyczy ona nie tylko uzależnionego, ale także jego rodziny. Często nie wiemy, dokąd zgłosić się po pomoc lub od czego zacząć leczenie. W tym artykule znajdziesz wskazówki.

  1. Czym jest narkomania i jakie ma objawy?
  2. Sposoby leczenia narkomanii
  3. Terapia stacjonarna i jej etapy

Czym jest narkomania i jakie ma objawy?

Narkomania to choroba, której podłożem jest uzależnienie od środków odurzających. Prowadzi to do zatrucia organizmu, czego skutkiem jest jego wyniszczenie i w najgorszym wypadku śmierć. Pierwszym symptomem jest konieczność sięgania po kolejną dawkę substancji, prowadząc do uzależnienia i niemożności funkcjonowania bez niej. Jeśli podejrzewamy narkomanię u bliskiej osoby, można zauważyć zmianę zachowania, drażliwość, obojętność i nerwowość. Innymi symptomami są zdobywanie narkotyków za wszelką cenę i objawy abstynencyjne. Najczęściej rozpoczyna się niewinnie, od eksperymentowania na imprezie czy w domu znajomego. Później zaczyna się brać okazjonalnie, aż zamienia się w nawyk. Na koniec następuje uzależnienie, gdy fizycznie i psychicznie nie potrafimy odmówić sobie następnej dawki.

Sposoby leczenia narkomanii

Najważniejsze jest motywacja uzależnionego. Jeśli jest on zmuszany przez rodzinę to podjęcia terapii, skuteczność jest mniejsza. W terapii narkotykowej stosuje się leczenie krótko-, średnio- oraz długoterminowe. Pierwsze odbywa się w szpitalach  lub klinikach i polega na leczeniu farmakologicznym i terapii. Trwa do 8 tygodni. Najczęściej potrzebne jest dłuższe leczenie, które prowadzone jest przez specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień. Istnieje kilka typów terapii leczenia. Najważniejsze to: model Minnesota, terapia substytucyjna i  terapia poznawczo – behawioralna. Pierwsza polega na całkowitej abstynencji i dostosowaniu indywidualnej mapy leczenia pacjenta. W terapii substytucyjnej używa się leków, które dają podobny efekt do sięganych wcześniej narkotyków. Dzięki temu zmniejsza się objawy zespołu abstynencyjnego. Jest to proces wolny, podczas którego zmniejsza się podawane dawki. Ostatni typ polega na pracy z terapeutą, dzięki której uzależniony zdaje sobie sprawę z sytuacji i szuka metod wyjścia z nałogu.

Terapia stacjonarna i jej etapy

Terapia stacjonarna odbywa się w zamkniętym ośrodku bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Jest ona najskuteczniejsza, gdyż odcina się uzależnionego od jego tymczasowych bodźców i oferuje całodobową opiekę lekarzy. W Warszawie polecane jest leczenie narkomanii w ośrodku Medjol, oferujące leczenie oparte na podejściu humanistycznym oraz poznawczo-behawioralnym. Centrum dysponuje kwalifikowaną kadrą, która oferuje leczenie prowadzące do trwałej abstynencji oraz terapii. Pierwszym etapem jest dokładny wywiad lekarski oraz badania, które pomagają ustalić fazę uzależnienia. Dzięki temu lekarze mogą zająć się psychoterapią oraz dopasować leki. Następnie następuje detoksykacja organizmu, z czym związane są objawy zespołu abstynencyjnego. Jest to ciężki etap, któremu towarzyszy 24h opieka. Ostatnim etapem jest psychoterapia, pokazująca konsekwencje uzależnienia oraz opracowująca strategie radzenia sobie z nim.

Narkomania może dotknąć każdą osobę niezależnie od płci, wieku czy pozycji społecznej. Jest to choroba chroniczna, jak i alkoholizm, dlatego do końca życia pozostaje się nią dotkniętym, także gdy już nie sięgamy po narkotyki. Najważniejsze, by zareagować szybko i dzięki temu uniknąć poważnych skutków natury psychicznej, ekonomicznej i społecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here