Modele Die-cast – czym są i na czym polega ich wyjątkowość?

0
1412

Die-cast to szczególna kategoria w dziedzinie modelarstwa. Zabawki lub modele kolekcjonerskie zaliczane do tej kategorii powstają przy użyciu metody odlewania ciśnieniowego. Modele Die-cast zostały po raz pierwszy wyprodukowane na początku XX wieku. Jak się okazało, bardzo szybko przykuły uwagę kolekcjonerów.

Gotowe modele Die-cast – jak powstają?

Modele Die-cast – https://www.drim.pl/produkty/die-cast,2,17313 powstają przy użyciu metody odlewania ciśnieniowego polegającej na umieszczeniu stopionego ołowiu, stopu cynku lub tworzywa sztucznego w specjalnej formie, umożliwiającej uzyskanie określonego kształtu. Współcześnie najczęściej spotyka się modele formowane z tworzywa sztucznego lub metalu. Zrezygnowano ze stosowania do produkcji ołowiu. Obecnie procesy odlewania z wykorzystaniem tworzywa sztucznego oraz metalu różnią się od siebie kilkoma szczegółami.

Najpopularniejszymi modelami Die-cast są miniatury samochodów, samolotów, pojazdów wojskowych, sprzętu budowlanego czy pociągów w zmniejszonej skali, chociaż metodą odlewania ciśnieniowego można wyprodukować prawie każdy przedmiot.

Historia modeli Die-cast

Stosowane dziś metody odlewania ciśnieniowego pozwalają na odwzorowanie dużej liczby detali, dzięki czemu modele są wiernymi kopiami swoich pierwowzorów. Pierwsze modele Die-cast, powstające przed wojną w Wielkiej Brytanii, Francji czy USA były zwykle oparte na formach prostych, np. odwzorowywano samo nadwozie samochodu, bez jego wnętrza. Ze względu na zanieczyszczenia w stopach wykorzystywanych do produkcji odlewy często odkształcały się lub pękały. Paradoksalnie, z powodu tych niedoskonałości przedwojenne modele są dziś nie lada gratką dla kolekcjonerów. Pozostało ich bowiem bardzo niewiele.

Popularność zabawek i kolekcjonerskich modeli odlewanych ciśnieniowo znacznie zwiększyła się w latach pięćdziesiątych XX wieku wraz z udoskonaleniem metod produkcji i w konsekwencji wzrostem szczegółowości i jakości modeli. Na rynku pojawiło się wiele firm, działających w tej branży, z których część istnieje do dzisiaj.

Popularne modele gotowe Die-cast

Współcześnie największą popularnością wśród modeli Die-cast cieszą się dokładne odwzorowania autentycznie występujących modeli samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów oraz historycznego sprzętu wojskowego. Chętnie wybierane są zwłaszcza modele o zaawansowanej konstrukcji, np. umożliwiające podniesienie maski i obejrzenie odwzorowanej zawartości komory silnika.

Modele powstają w wielu skalach, wśród których do najczęściej spotykanych należą 1:24 w przypadku pojazdów osobowych, 1:72 w przypadku pojazdów ciężarowych i militarnych oraz 1:400 w przypadku największych obiektów (np. rakiet kosmicznych).

Więcej informacji na temat modeli Die-cast oraz innych kategorii modelarstwa, znajdziesz na stronie sklepu Drim https://www.drim.pl/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here