Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł dla ucznia i nauczyciela

Szkoła powinna zapewnić dziecku jak najbardziej sprzyjające warunki do nauki. Dzieci spędzają w salach klasowych wiele czasu, dlatego jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są krzesła szkolne. Powinny być wygodne i dostosowane do wzrostu dziecka. Ma to bezpośredni wpływ na jego zdrowie. Podobnie, szkoła musi posiadać wyposażenie odpowiednie dla swoich pracowników — dla nauczycieli. Jak wybrać najlepsze meble?

Dostosowany rozmiar

Należy zacząć od dobrania odpowiedniego rozmiaru oraz wysokości krzeseł, z których korzystać będą dzieci. Nie mogą być one dowolne, bo ich wymiary regulują polskie i europejskie normy. Zarówno szkoła, jak i producenci oraz dostawcy muszą stosować się do ścisłych wytycznych. W zależności od wzrostu dziecka należy zapewnić stoły i krzesła określonej wysokości.

Trwałe materiały

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nowoczesne szkoły stają się coraz bardziej funkcjonalne. Dlatego krzesło dla ucznia powinno być lekkie i łatwe do przenoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest zakup krzeseł wykonanych ze sklejki, która jest lekka i nie przepuszcza ciepła. Jest to materiał drewnopochodny, wytrzymały, a także odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym ściskanie i wyginanie.

Zdrowa pozycja ciała

Dzieci większość czasu w szkole spędzają w sali lekcyjnej. Powinien to być czas poświęcony na przyswajanie wiedzy, ale trudno to robić na niewygodnych krzesłach. Dlatego meble powinny pozwalać uzyskać jak najbardziej naturalną i zdrową pozycję ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, których ciało dopiero się kształtuje. Szkoła powinna o to zadbać.

W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może być krzesło z oparciem wykonanym z tworzywa sztucznego, na przykład polipropylenu. Jest to materiał miękki i odpowiednio wyprofilowany skutecznie podeprze kręgosłup we właściwy i zdrowy sposób. Tego rodzaju krzesła można połączyć podczas aranżacji klasy z mobilnymi stolikami. Można je rozstawiać do indywidualnego użytku dzieci lub zestawiać w grupach.

Mobilne stoliki pozwalają łatwo uzyskać większy obszar do nauki przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności miejsca w klasie. Lekkie elementy zawiera aranżacja klasy Moove 2. Kolorowe regały mieszczą potrzebne przybory i pomoce edukacyjne, a otoczenie jest przyjazne dla dziecka.

Regulacja wysokości

Pamiętajmy, że źle dobrane krzesło szkolne może doprowadzić do powstania różnych schorzeń. Z tego względu warto zastanowić się nad klasycznymi krzesłami z regulacją wysokości lub nad krzesłami obrotowymi. Te drugie, poza regulacją wysokości siedziska często posiadają także możliwość odchylenia oparcia. Pozwala to zmniejszyć nacisk na kręgosłup i zminimalizować ból pleców oraz ramion podczas długotrwałego przebywania w stałej pozycji.

Ma to szczególne znaczenie także podczas aranżacji pomieszczenia przeznaczonego dla dzieci niepełnosprawnych tak, jak w aranżacji klasy typu Grande. Meble muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby umożliwiały dostawienie wózka inwalidzkiego. Trzeba to przewidzieć podczas rozmieszczania krzeseł, a także blatów, które powinny mieć możliwość regulacji wysokości.

Funkcjonalne dodatki

Podczas aranżacji pracowni chemicznych i fizycznych warto postawić na obrotowe fotele wyposażone w kółka. Pozwala to wygodnie przeprowadzać doświadczenia, odmierzać odczynniki i obserwować rezultaty działań. Warto również przewidzieć rozmieszczenie mebli w nietypowy sposób albo przy wykorzystaniu niestandardowych kształtów.

W celu podkreślenia porządku i higieny w pomieszczeniu blaty mogą być wykonane z półprzezroczystego szkła. Tego typu elementy również prezentuje aranżacja pracowni chemicznej Grande.

Swoboda ruchów

Dobór krzeseł przeznaczonych dla nauczycieli również nie powinien być przypadkowy. Parametry nie są uregulowane prawnie tak, jak w przypadku mebli dla uczniów, ale nie oznacza to, że mogą być wybierane bez związku z ich zastosowaniem. Krzesła dla nauczyciela powinny zapewniać przede wszystkim swobodę ruchów, bo nauczyciel często wstaje i podchodzi do tablicy lub ławek uczniów.

Ponadto nauczyciele nie pracują tylko w salach lekcyjnych. Często muszą wykonywać różne prace administracyjne, na przykład prowadzenie niezbędnej dokumentacji. Odbywają także zajęcia dodatkowe. Dlatego szkoła, jak każdy pracodawca, powinna zapewnić komfortowe warunki dla swoich pracowników. Krzesła muszą być ergonomiczne i wygodne, aby nauczyciel w naturalny sposób mógł skupić się na swojej pracy, a nie bolących nogach.

Wygodne magazynowanie

Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie sal lekcyjnych w krzesła pozwalające na nakładanie jednego siedziska na drugie. W ten sposób można zaoszczędzić miejsce, poza tym ułatwia to sprzątanie. Natomiast krzesła szkolne dla najmłodszych dzieci powinny mieć jak najmniejszą wagę i nakładki na nogi. Dzięki czemu dzieci nie porysują podłogi podczas energicznego przysuwania i odsuwania mebli.

Każda szkoła powinna zadbać o wygodne i ergonomiczne krzesła. Dobierając krzesła do szkoły, nie warto wybierać najtańszych rozwiązań. Meble powinny wspierać prawidłowy rozwój dziecka, a także komfort pracy nauczycieli. Dzięki temu dzieci będą osiągać lepsze wyniki w nauce, a nauczyciele będą mogli być bardziej zadowoleni ze swojej pracy.

Szeroki wybór krzeseł szkolnych, znajdziesz w ofercie sklepu https://mojebambino.pl/527/Krzesla-szkolne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here