W przypadku prac remontowo-budowalnych przydatne mogą okazać się ściągaczki do izolacji. Niejednokrotnie dochodzi bowiem do sytuacji, w której konieczne okaże się odsłonięcie przewodu. Co to są ściągaczki do izolacji? Dlaczego warto zdecydować się na ściągacze do izolacji? Jakie rodzaje narzędzi do zdejmowania izolacji możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to są ściągaczki do izolacji?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czym tak właściwie są ściągaczki do izolacji. Otóż jest to sprzęt, dzięki któremu możliwe jest szybkie i skuteczne usunięcie izolacji przewodu elektrycznego. Co prawda ściągnięcie jej możliwe jest za pośrednictwem tradycyjnego i ostrego noża, jednakże w przypadku wykonywania poważniejszych prac elektrycznych rozwiązanie przestanie być komfortowe. Narzędzia do zdejmowania izolacji mają wiele zalet o których z pewnością warto wspomnieć. Jest to sprzęt, który w znaczącym stopniu odróżnia się od domowych sposobów, dzięki czemu skuteczność działania jest zmaksymalizowana.
Dlaczego warto zdecydować się na ściągacze do izolacji?
Narzędzia do zdejmowania izolacji są bardzo powszechnie kupowane, ze względu na to, że posiadają wiele zalet. Nie trzeba zawodowo zajmować się takimi czynnościami, aby dostrzec różnicę. Przede wszystkim można z nich użytkować szybko i sprawnie. Niekiedy sprzęt umożliwia dodatkowo szybkie ucięcie przewodu. Nie musimy już odkładać narzędzi i sięgać po innych, w konsekwencji poszczególne czynności przebiegają znacznie szybciej. Kolejną zaletą jest możliwość pracy pod napięciem. Pamiętajmy jednak o tym, że nie w każdym przypadku tak jest, dlatego też zanim zdecydujemy się na wykonanie tego typu czynności, w pierwszej kolejności powinniśmy szczegółowo sprawdzić parametry przyrządu. Ostatnią korzyścią takiego rozwiązania jest niska awaryjność.
Jakie rodzaje narzędzi do zdejmowania izolacji możemy wyróżnić?
Narzędzia do zdejmowania izolacji możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwsze z nich to te czołowe, zwane również elektrotechnicznymi. Umożliwiają one pracę pod napięciem, jednocześnie wyposażone są w śrubę, które regulują wielkość prześwitu. Godne uwagi są modele boczne, które przypominają nożyczki z otworami na ostrzach. Jeśli chodzi o automatyczne narzędzia do zdejmowania izolacji, model sam usunie izolację, kiedy wsunie się kabel.