Narzuty na łóżko

Stylowe narzuty mogą być bardzo istotnym akcentem, jeśli chodzi o aranżację danego pomieszczenia. Poza tym pełnią one funkcję praktyczną, chroniąc meble takie jak sofa, kanapa czy wersalka. Narzuty wykonane z przeróżnych tkanin i w różnych barwach dostępne w szerokiej ofercie – na przykład w sklepie internetowym – pozwolą na dopasowanie przykrycia do naszych potrzeb i stylu pomieszczenia.

Narzuta na łóżko najczęściej stosowana jest w sypialni lub też w salonie, gdy to pomieszczenie łączy w sobie dwie funkcje. Często też narzutę stosuje się w pokoju dziecięcym. To nie tylko praktyczny dodatek, ale także element, który podkreśli design danego pomieszczenia. Dzięki narzucie można przykryć powierzchnię łóżka, a jeśli nie chce się nam codziennie ścielić, także i pościel.

Praktyczne narzuty

Zacznijmy od tego, że narzuty pełnią funkcję ochronną. Niwelują  ryzyko zabrudzenia takich mebli jak: sofa, kanapa czy wersalka. Wybierając i stosując odpowiednią narzutę na całe łóżko, unikniemy zakurzenia go czy poplamienia. Dzięki temu nie będziemy musieli poświęcać czasu na angażujące wolne chwile i pieniądze pranie i czyszczenie tapicerki mebli czy materacy. Wypranie narzuty to o wiele mniej zachodu. Jednak aby było tak w stu procentach, warto wybrać spośród narzut taką, która jest wykonana z tkaniny, którą łatwo pielęgnować. W każdym domu, gdzie są małe dzieci czy zwierzęta i ryzyko zabrudzenia kapy na łóżko jest duże, sprawdzi się narzuta wykonana z poliestru czy mikrofibry. Ich zaletą jest także to, że ładnie się układają na łóżku, a wyprane, szybko schną. To dość uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w całym domu – w różnych pokojach, nie tylko w sypialni. Nakrycie tego typu występuje w  różnych rozmiarach – będzie więc odpowiednie nie tylko na duże małżeńskie łóżko, ale i na mniejszych rozmiarów dziecięcą kanapę. Narzuty na łóżko z poliestru i mikrofibry mają jeszcze tę zaletę, że się nie gniotą, w związku z czym zawsze wyglądają estetycznie. Poza tym nie zaciągają się i są odporne na poprucia i inne zniszczenia. Na estetykę nakryć mają wpływ jeszcze inne czynniki, a o nich w dalszej części tekstu.

Estetyczne zakrycie łóżka

To w jakim stylu jest sypialnia i jakie ma barwy, niewątpliwie determinuje wybór odpowiedniej narzuty. Narzuty pikowanie sprawdzą się właściwie w każdego rodzaju wnętrzach: od klasycznych, tradycyjnych poprzez takie w stylu rustykalnym, prowansalskim, skandynawskim,  aż po wnętrza w stylu nowoczesnym wręcz loftowym. W aranżacji znaczenie będzie miało to, jakiego koloru jest narzuta. I tak na przykład granatowe narzuty, szare, czarne czy białe będą odpowiednie do wnętrz minimalistycznych. Z kolei te w kolorze ziemi sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych czy skandynawskich. Tkaniny mocno połyskujące narzut będą odpowiednie do pomieszczeń w stylu glamour. Bardzo elegancko wyglądają też narzuty z dyskretnymi falbankami. Pikowane narzuty sięgające podłogi są często dwustronne, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. W zimowe wieczory sprawdzą się także narzuty typu pledy, którymi można się dodatkowo przykryć w nocy lub otulić podczas popołudniowej drzemki.

Jak wybrać idealną narzutę w każdym domu

Gdy wybierzemy już rodzaj materiału, z którego ma być wykonana narzuta na łóżko, i jego kolor, konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru narzuty. Bez tego nie będzie ona należycie spełniała swoich funkcji. W tym celu należy zmierzyć długość, grubość i szerokość materaca. Jeżeli chcemy narzutą przykrywać kołdrę, to do grubości  dodajemy ok. 8 cm. Ważne jest też to, czy chcemy, aby narzuta zwisała do samej podłogi czy chcemy ją zawinąć pod materac. Do najbardziej uniwersalnych należą narzuty narzuty 200×220.

Narzuty na łóżko w dobrym stylu, funkcjonalne i porządnie wykonane to pomysł na to, by zachować estetykę wnętrz, a jednocześnie cieszyć się czystością materacy czy tapicerki łóżka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here