Nawożenie roślin hodowlanych to sztuka uprawiana przez człowieka od tysięcy lat. Obecnie, nawożenie roślin odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanych preparatów, które mogą być dostarczane dwoma podstawowymi metodami. Mowa o nawożeniu systemowym (w trakcie którego nawóz aplikowany jest do gleby) oraz nawożeniu dolistnym. Szczególnie nawozy aplikowane dolistnie stanowią duży problem dla wielu hodowców roślin. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość nawozów dolistnych, kiedy się je stosuje oraz dlaczego warto z nich korzystać.
Nawożenie dolistne – kiedy się stosuje?
Omawianie specyfiki nawozów dolistnych warto rozpocząć od wskazania, w jakich sytuacjach korzysta się z nich. Przede wszystkim – są to nawozy dodatkowe, często używane jako uzupełniające względem nawozów systemowych. Stosuje się je, gdy hodowane rośliny rozwijają się w stopniu niedostatecznym, ich wzrost jest zaburzony lub zahamowany. Nawozy dolistne służą więc do uzupełniania niedoborów rozmaitych składników odżywczych.
Najczęściej, niedobory takie powstają na skutek długotrwałych suszy, w czasie której składniki odżywcze są zatrzymywane w ziemi. Również, gdy rośliny hodowane są w ziemi pozbawionej odpowiednich składników odżywczych, może dojść do zaburzenia jej wzrostu. Innym powodem problemów ze wzrostem może być mineralizacja – czyli zjawisko polegające na przesadnie spowolnionym dostarczaniu składników odżywczych.
Jakie składniki znajdziemy w nawozach dolistnych?
Jest sprawą oczywistą, że nie wszystkie składniki odżywcze możemy zaaplikować za pomocą nawożenia dolistnego. Tą metodą możemy uzupełniać braki dotyczące takich pierwiastków jak: bor, mangan, żelazo, miedź, cynk lub molibden. Pozostałe pierwiastki są w mniejszym lub większym zakresie pobierane przez system korzeni.
Nawozy dolistne stosuje się także doraźnie w przypadku wystąpienia niedoborów: fosforu, potasu, azotu, magnezu i siarki. Wówczas, nawóz dolistny aplikowany jest tylko w okresie spodziewanego (najczęściej trwającego stosunkowo krótko) szczytu zapotrzebowania.
W nawozy zawierające obie grupy pierwiastków zaopatrzyć się możesz na: adob.com.pl. W ofercie znajdują się zarówno nawozy dolistne, jak i systemowe.
Aplikacja nawozów dolistnych
Nawozy dolistne wchłaniane są niemal od początku aplikacji. Dochodzi wówczas do zjawiska dyfuzji, w trakcie którego liście absorbują obecne w nawozie dobroczynne składniki. Oczywiście, składniki takie muszą posiadać formę płynną – najczęściej są to po prostu sole rozpuszczone w wodzie o określonym poziomie stężenia. Nieco gorzej przychodzi roślinom wchłanianie gęstych zawiesin, w których występują liczne składniki mielona oraz nierozpuszczające się w wodzie.
Warto przy tym podkreślić, że nawożenie dolistne przynosi zgoła odmienne rezultaty i w inny sposób oddziałuje na rośliny, niż nawozy systemowe. W przeciwieństwie do nich, nawozy dolistne wchłaniają się szybko i w większym stopniu. Czyni je to idealnymi rozwiązaniami w walce z niedoborem konkretnych składników. Niestety, nawozy te mają również swoje minusy. Po aplikacji na powierzchni liścia, nawóz może zostać z łatwością usunięty – na przykład na skutek opadów deszcz.