Nawożenie roślin dolistne

Nawożenie roślin hodowlanych to sztuka uprawiana przez człowieka od tysięcy lat. Obecnie, nawożenie roślin odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanych preparatów, które mogą być dostarczane dwoma podstawowymi metodami. Mowa o nawożeniu systemowym (w trakcie którego nawóz aplikowany jest do gleby) oraz nawożeniu dolistnym. Szczególnie nawozy aplikowane dolistnie stanowią duży problem dla wielu hodowców roślin. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość nawozów dolistnych, kiedy się je stosuje oraz dlaczego warto z nich korzystać.

Nawożenie dolistne – kiedy się stosuje?

Omawianie specyfiki nawozów dolistnych warto rozpocząć od wskazania, w jakich sytuacjach korzysta się z nich. Przede wszystkim – są to nawozy dodatkowe, często używane jako uzupełniające względem nawozów systemowych. Stosuje się je, gdy hodowane rośliny rozwijają się w stopniu niedostatecznym, ich wzrost jest zaburzony lub zahamowany. Nawozy dolistne służą więc do uzupełniania niedoborów rozmaitych składników odżywczych.

Najczęściej, niedobory takie powstają na skutek długotrwałych suszy, w czasie której składniki odżywcze są zatrzymywane w ziemi. Również, gdy rośliny hodowane są w ziemi pozbawionej odpowiednich składników odżywczych, może dojść do zaburzenia jej wzrostu. Innym powodem problemów ze wzrostem może być mineralizacja – czyli zjawisko polegające na przesadnie spowolnionym dostarczaniu składników odżywczych.

Jakie składniki znajdziemy w nawozach dolistnych?

Jest sprawą oczywistą, że nie wszystkie składniki odżywcze możemy zaaplikować za pomocą nawożenia dolistnego. Tą metodą możemy uzupełniać braki dotyczące takich pierwiastków jak: bor, mangan, żelazo, miedź, cynk lub molibden. Pozostałe pierwiastki są w mniejszym lub większym zakresie pobierane przez system korzeni.

Nawozy dolistne stosuje się także doraźnie w przypadku wystąpienia niedoborów: fosforu, potasu, azotu, magnezu i siarki. Wówczas, nawóz dolistny aplikowany jest tylko w okresie spodziewanego (najczęściej trwającego stosunkowo krótko) szczytu zapotrzebowania.

W nawozy zawierające obie grupy pierwiastków zaopatrzyć się możesz na: adob.com.pl. W ofercie znajdują się zarówno nawozy dolistne, jak i systemowe.

Aplikacja nawozów dolistnych

Nawozy dolistne wchłaniane są niemal od początku aplikacji. Dochodzi wówczas do zjawiska dyfuzji, w trakcie którego liście absorbują obecne w nawozie dobroczynne składniki. Oczywiście, składniki takie muszą posiadać formę płynną – najczęściej są to po prostu sole rozpuszczone w wodzie o określonym poziomie stężenia. Nieco gorzej przychodzi roślinom wchłanianie gęstych zawiesin, w których występują liczne składniki mielona oraz nierozpuszczające się w wodzie.

Warto przy tym podkreślić, że nawożenie dolistne przynosi zgoła odmienne rezultaty i w inny sposób oddziałuje na rośliny, niż nawozy systemowe. W przeciwieństwie do nich, nawozy dolistne wchłaniają się szybko i w większym stopniu. Czyni je to idealnymi rozwiązaniami w walce z niedoborem konkretnych składników. Niestety, nawozy te mają również swoje minusy. Po aplikacji na powierzchni liścia, nawóz może zostać z łatwością usunięty – na przykład na skutek opadów deszcz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here