Niepokojące zmiany skórne – tłuszczaki

0
6676

Tłuszczak to zmiana skórna, która często pojawia się u wielu osób. U osoby niezaznajomionej z tematem może wywołać panikę i strach, gdyż samo pojawienie się czegoś obcego na skórze wzbudza niepokój. Czy jednak tego typu zmiana skórna wymaga leczenia operacyjnego i czy jest groźna? Czym są i jak powstają tłuszczaki tego dowiecie się z poniższego artykułu, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak to w nomenklaturze medycznej łagodny nowotwór tkanki łącznej atakujący różne miejsca na całym ciele. Medycy w pozycjach naukowych dotyczących nowotworów określają go jako niezłośliwego guza zbudowanego z komórek tłuszczowych tak zwanych adipocytów. Dla człowieka nie wdrożonego w nazewnictwo medyczne jest to po prostu stale rosnąca zmiana skórna mogąca występować pojedynczo bądź w większych skupiskach.

Ogółem tłuszczaki nie są klasyfikowane jako zagrożenie dla zdrowia jednakże w pojedynczych przypadkach mogą się takowym stać. Dzieje się tak w momencie gdy tłuszczak rozwija się w pobliżu narządów wewnętrznych. Rosnąc może wrastać w narządy podrażniając je i naruszając ich prawidłowe działanie. Jeśli tłuszczak pojawi się wokół wrażliwych narządów wewnętrznych może powodować na nich obrzęki i poważne bóle. Konsekwencją pojawienia się tłuszczaka na nerkach może być zaś żółtaczka i problemy z nerkami. Poza tym tłuszczaki nie wpływają na zdrowie gdyż po prostu funkcjonują pod skórą powoli rosnąc i powiększając swoją objętość. Są za to tłuszczaki negatywne pod względem wizualnym gdyż psują estetykę i zadbany wygląd skóry pozostawiając na niej skazę. Tłuszczaki najczęściej pojawiają się u osób w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu lat jednakże w mniejszej ilości zdarzają się także w innych grupach wiekowych.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane i wciąż są badane jednak wedle specjalistów zazębiają się z przyczynami powstawania innych guzów oraz nowotworów. Najważniejszym i pierwszym czynnikiem warunkującym powstawanie tłuszczaków są skłonności genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie i wśród naszych przodków występowały tłuszczaki, naturalnie znajdujemy się w grupie osób zagrożonych ich powstaniem. Ponadto ważną przyczyną powstawania tłuszczaków pozostaje nadwaga. Osoby otyłe, z większą skłonnością do magazynowania tłuszczu łatwiej i częściej są dotknięte występowaniem tłuszczaków niż osoby szczupłe i wysportowane.

Wedle badań naukowych tłuszczaki powstawać mogą też u osób nadużywających nikotyny i alkoholu. Osoby często raczące się używkami mają kilkukrotnie większe prawdopodobieństwo pojawienia się omawianego guza od osób pozostających w abstynencji od wspomnianych substancji lub zażywających je rzadko. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tłuszczaków, ich wpływu na zdrowie oraz leczenia zapraszamy na stronę wrosinski.pl. Wspomniana witryna internetowa zawiera wiele ciekawych informacji i porad medycznych dotyczących omawianego w artykule problemu medycznego i może być pomocna dla osób zmagających się z tego typu guzami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here