Pellet to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych w naszym kraju. Skąd wzięła się tak duża popularność? Czy warto zainwestować w kocioł spalający pellet? Gdzie kupić i jak nie dać się nabrać na produkt o niskiej jakości? Dziś odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące eksploatacji pelletu.
Czym jest pellet?
Na początek warto poświęcić chwilę, by opowiedzieć czym właściwie jest pellet. Na pierwszy rzut oka to po prostu niewielkie wałeczki wykonane ze sprasowanych wiórów drewnianych. W rzeczywistości proces produkcyjny pelletu (mówimy tu o produkcie wysokiej jakości!) jest zdecydowanie bardziej złożony. Materiałem surowcowym są odpady powstające podczas obróbki drewna. Mogą to być różnej wielkości odłamki i zrębki, słowem wszystko to, co jest odpadem produkcyjnym. Jednak nie z każdego odpadu powstanie pellet. Surowiec jest starannie selekcjonowany, powodem do odrzucenia są wszelkie zanieczyszczenia tak organiczne, jak i na przykład chemiczne. Wybrany materiał jest suszony, następnie rozdrabniamy, tak aby powstała jednorodna frakcja. Kolejnym etapem jest ustabilizowanie wilgotności na wymaganym, odpowiednio niskim poziomie, po czym następuje granulacja, czyli zamiana bezkształtnego surowca w dobrze nam znaną formę pelletu.
Łatwo zauważyć, że proces produkcyjny nie przewiduje stosowania sztucznych dodatków, spoiw i środków chemicznych. Rzeczywiście, dobrej jakości pellet to materiał całkowicie naturalny, czysty i ekologiczny. Możemy zatem palić drewnem i jednocześnie dbać o naturę — pellet powstał przecież z odpadów. Czy jednak taki materiał jest wydajnym paliwem? Zdecydowanie tak! Wykorzystanie selekcjonowanego drewna gwarantuje uzyskanie odpowiedniej kaloryczności, a co za tym idzie efektywności energetycznej. Duże znaczenie ma kontrola całego procesu produkcji, tak aby produkt finalny spełnił zakładane normy, a więc charakteryzował się między innymi niskim poziomem wilgotności. A jak pali się pelletem?
Wygoda i wydajność
Pellet to paliwo, które doskonale sprawdza się w kotłach wyposażonych w automatyczne zasobniki. W takim przypadku czynności obsługowe sprowadzają się do okresowego uzupełniania pojemnika na opał oraz rutynowej kontroli i dbałości o czystość i odpowiedni stan techniczny urządzeń. Jest zdecydowanie łatwiej i czyściej niż w przypadku kotłów korzystających z węgla kamiennego. Popiół powstały w wyniku spalania doskonale nadaje się jako nawóz do ogródka, nie będzie go jednak dużo. Z jednej tony spalonego pelletu powstaje zaledwie około 3 kg popiołu. Wygodnie konfekcjonowany pellet workowany znakomicie ułatwia nie tylko zakup i transport, ale też przechowywanie i eksploatację. Jedyny warunek, który musi spełnić użytkownik, to zadbanie, by opał nie był narażony na działanie wilgoci.
Efektywne wykorzystanie pelletu wymaga inwestycji w opał o najwyższej jakości. Warto zaufać sprawdzonym i rzetelnym dostawcom, a tu na pozycję lidera wysuwa się SAM-BUD-ROL. Szczegóły oferty dostępną są na stronie https://www.sambudrol.pl i już krótka lektura wystarczy, by przekonać się, że wygodne i skuteczne ogrzewanie pelletem może być też bardzo korzystne cenowo.