Otwarte zaskórniki

Otwarte zaskórniki to problem, z którym najczęściej zmagają się posiadaczki cery tłustej, trądzikowej lub mieszanej, jednak mogą pojawić się niezależnie od jej typu. Zazwyczaj występują na brodzie lub nosie i przybierają postać ciemnych kropek, podczas gdy zamknięte mają jasny kolor i swoim wyglądem przypominają kaszkę. Niestety są również bardziej niebezpieczne od zamkniętych, ponieważ mogą doprowadzić do stanu zapalnego i blizn. W jaki sposób sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Jak powstają otwarte zaskórniki?

Otwarte zaskórniki zazwyczaj mają czarną lub ciemnobrązową barwę. Główną przyczyną ich powstawania jest zaburzona praca gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużej ilości sebum, przez co mieszki włosowe zapychają się i powstają wągry. Te ciemne, nieestetyczne kropki najczęściej pojawiają się na nosie i brodzie, ale można znaleźć je też na czole a także plecach.

Tego typu problemy często związane są z okresem dojrzewania, choć do przyczyn ich powstania można zaliczyć również wiele innych czynników, takich jak błędy popełniane podczas pielęgnacji, korzystanie z zapychających skórę produktów, niezdrowa dieta, zanieczyszczone środowisko, stres, zmiany hormonalne, niezdrowa dieta, a także niektóre lekarstwa.

Otwarte zaskórniki — oczyszczenie skóry to podstawa pielęgnacji

Walkę z otwartymi zaskórnikami, należy rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji skóry. Tutaj najważniejsze jest jej regularne oczyszczanie, a przede wszystkim staranny demakijaż. Do mycia warto użyć kosmetyków marki CeraVe. Wygładzający żel do mycia zmniejsza produkcję sebum i można go stosować także w przypadku problemów z trądzikiem. Działa kojąco a jednocześnie dobrze oczyszcza twarz.

Otwarte zaskórniki — peeling

Żeby pozbyć się zaskórników otwartych, warto również pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru sebum i dobrze oczyścimy skórę. Jeżeli na naszej twarzy znajdują się stany zapalne lub niedoskonałości, powinniśmy sięgnąć po peeling enzymatyczny. Stosowanie produktów mechanicznych może pogorszyć stan naszej cery.

Otwarte zaskórniki a substancje aktywne

Walcząc z otwartymi zaskórnikami, warto sięgnąć po kosmetyki takie jak kremy, maseczki czy żele zawierające witaminę B3 czyli niacynamid, który pomaga zredukować te niedoskonałości, a dodatkowo chroni przed przebarwieniami. Można użyć też retinolu — ma on działanie złuszczające i odblokowuje pory. Podobne właściwości mają kwasy AHA i BHA.

Domowe sposoby na otwarte zaskórniki

Warto spróbować również domowych sposobów na zaskórniki, jednym z najpopularniejszych są tzw. parówki. Wystarczy przygotować gorącą wodę z dodatkiem ziół i przez kilka kilkanaście minut pochylać twarz nad naczyniem. Dzięki temu skóra będzie rozpulchniona, pory otworzą się i łatwiej można usuniemy z nich zanieczyszczenia.

Należy jednak pamiętać, że nie wolno wyciskać wągrów, ponieważ podczas takiej czynności dochodzi do uszkodzenia skóry. Do rany mogą dostać się bakterie wywołujące wiele problemów.

Otwarte zaskórniki — zabiegi kosmetyczne

Otwarte zaskórniki można pokonać również w gabinecie kosmetycznym. Warto skorzystać z porady specjalisty, który dobierze zabieg dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Często w takiej sytuacji polecane są peelingi na bazie kwasów, kawitacyjne oraz enzymatyczne.

Dobry wyniki osiąga się również przy podczas mikrodermabrazji — wspiera ona oczyszczenie skóry i procesy regeneracji. Cześć gabinetów oferuje na zaskórniki również laser CO2, który pozwala pozbyć się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here