Owies głuchy – co warto o nim wiedzieć?

Owies głuchy jest gatunkiem zbóż, który należy do rodziny wiechlinowatych. Występuje w północnej Afryce i Euroazji. W środowisku naturalnym rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony, ponieważ pochodzi z innego obszaru geograficznego. Zdarza się, że takie gatunki mają niekorzystny wpływ na faunę i florę danego terenu, co powoduje wymieranie rodzimych roślin oraz zwierząt.

Czym jest owies głuchy i gdzie rośnie?

Owies głuchy jest rośliną jednoroczną, która prowadzi pasożytniczy tryb życia. Przez to jego zwalczanie jest długotrwałe i bardzo kosztowne. Środki do zwalczania rośliny znajdziesz na syngenta.pl. Owies głuchy kwitnie w uprawach okopowych i zbożowych w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Najlepsze gleby do jego wzrostu to gleby gliniaste oraz ilaste. Inaczej nazywany jest owsikiem i owsem chodzącym. Jest bardzo groźnym i inwazyjnym chwastem. Wydaje się być delikatną rośliną, ale przez swoje ogromne zapotrzebowanie na wodę, substancje odżywcze i światło, w sposób szkodliwy wpływa na rozwój pszenicy czy jęczmienia, ponieważ z nimi konkuruje. Jego nasiona wysiewają się szybciej niż nasiona roślin uprawnych, a ponadto posiada on łatwość krzyżowania się z gatunkami rodzimymi, co powoduje, że odróżnienie go od owsa zwyczajnego jest niezwykle utrudnione.

W jaki sposób należy zwalczać owies głuchy?

Owies głuchy nie jest łatwy do zwalczenia, ponieważ nasiona są w stanie przebić się przez ponad 20-centymetrowe podłoże. W takiej sytuacji nawet głęboka orka nie stanowi skutecznego rozwiązania. Owies głuchy posiada zdolność kiełkowania przez około 10 lat, co pozwala mu przetrwać niesprzyjające warunki. Jest to cecha przystosowawcza, dzięki której wysiane nasiona mogą przeczekać w glebie okres suchy i wykiełkować w dogodnym dla siebie czasie. W przypadku tej rośliny lepszy rezultat daje profilaktyka, niż zwalczanie problemu, który już istnieje. Profilaktyka obejmuje ręczne lub mechaniczne odchwaszczanie upraw, które zmniejsza rozrost owsa w następnych sezonach. Powinno się to odbywać regularnie. Istotna jest również zmiana zboża do siewu i czyszczenie maszyn, ponieważ nasiona owsa mogą być rozsiane przez wiatr. Jak zwalczyć owies, który zdążył się już wysiać, dowiesz się ze strony syngenta.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here