Sucha i szorstka skóra na rękach to zmora wielu osób. Rozwiązaniem tego problemu w większości przypadków jest odpowiednia pielęgnacja dłoni. Mimo, iż wysuszenie skóry nasila się najczęściej w miesiącach zimowych, to o skórę rąk trzeba dbać przez cały rok. W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na zniszczone dłonie, dzięki którym pozbędziesz się tego uciążliwego problemu!
Mówi się, że dłonie to nasza wizytówka. W końcu witając się przeważnie podajemy sobie ręce, a na co dzień raczej nie przykrywamy ich ubraniami, co naraża je na wzrok i ocenę osób z naszego otoczenia. Poza tym widok suchych, poranionych i zniszczonych dłoni u innych osób wywołuje u nas często negatywne emocje i mimowolne wycofanie. Warto zatem dowiedzieć się, co przyczynia się do pogorszenia stanu skóry u rąk i jak można temu zapobiec.
Sucha i popękana skóra dłoni – przyczyny
Najczęstszą przyczyną zniszczonych dłoni jest ich wysuszenie w wyniku wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie naczyń, częsty kontakt z wodą i środkami myjącymi, a nawet długa i gorąca kąpiel. Zdarza się również, że ma na to wpływ wykonywany zawód, na przykład taki, który wymaga styczności z detergentami lub alergenami.
Do wysuszania skóry dłoni przyczynia się także działanie słońca, wiatru i ciągłe zmiany temperatur. Z tego powodu problem ze zniszczoną i popękaną skórą na rękach najczęściej pojawia się zimą, gdy jesteśmy stale narażeni na działanie suchego i mroźnego powietrza, a także nagłych skoków temperatur, np. wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz, a my wchodzimy do nagrzanego pomieszczenia. Stale włączone kaloryfery również nie wpływają pozytywnie na utrzymanie dłoni w dobrej kondycji. Nasilenie tego problemu może wystąpić jednak również latem, w wyniku ekspozycji na intensywne działanie promieni słonecznych lub częstych kąpieli w jeziorze, bądź basenie.
Rozwiązaniem na suche dłonie przeważnie jest ich odpowiednia pielęgnacja i zazwyczaj nie są one powodem do większego niepokoju, jednak w niektórych przypadkach mogą świadczyć o chorobach lub niewłaściwym stylu życia. Wysuszone dłonie mogą być objawem niedoborów żywieniowych, zwłaszcza witamin A, C i E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Występują też u osób z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą oraz bywają objawem towarzyszącym niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek, cukrzycy czy odwodnieniu organizmu. Jeśli jednak nie cierpisz na żadną z tych dolegliwości, wdrożenie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej powinno rozwiązać problem.
Pielęgnacja dłoni – domowe sposoby
O dłonie i paznokcie trzeba dbać przez cały rok, nie tylko w chłodniejsze miesiące. Do wysuszenia skóry na rękach w dużej mierze przyczynia się ich mycie oraz kontakt ze środkami chemicznymi. Z oczywistych względów nie należy rezygnować z mycia rąk, jednak warto do tego celu używać letniej wody, gdyż ta gorąca przesusza skórę. Dobrze jest również stosować mydło o kremowej i gęstej konsystencji, najlepiej wzbogacone w olejki i substancje odżywcze. Naturalne olejki bardzo dobrze wpływają na przesuszoną skórę. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj. Sprawdzą się także delikatne mydła przeznaczone dla dzieci, ponieważ są one pozbawione składników mogących drażnić delikatną skórę. Bardzo ważną czynnością jest też używanie rękawiczek ochronnych podczas sprzątania lub wszelkich innych czynności, które wymagają kontaktu z detergentami.
Podstawowym i niezbędnym kosmetykiem w pielęgnacji dłoni jest krem do rąk. Powinno się go używać każdorazowo po umyciu dłoni, po kąpieli, a także przed snem oraz zawsze wtedy, gdy czujemy taką potrzebę, a skóra jest sucha i nieprzyjemnie ściągnięta. Z tego względu najlepiej ten produkt mieć zawsze przy sobie. W większości drogerii można znaleźć kremy w miniaturowych tubkach, dzięki czemu taki produkt zmieści się do każdej, nawet najmniejszej torebki. Warto zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego kremu, ponieważ powinien on być dostosowany do pory roku. Zimą najlepiej jest stosować krem ochronny (zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz), który zabezpieczy skórę przed działaniem niskiej temperatury i suchego powietrza. Oprócz tego dobrze jest używać również kremu odżywczego, który zregeneruje przesuszone i spierzchnięte dłonie. Zimą nie wolno także zapominać o noszeniu rękawiczek, gdyż może to mieć bardzo duży wpływ na kondycję skóry dłoni. Z kolei w lecie warto postawić na kremy intensywnie nawilżające, zwłaszcza, jeśli codziennie narażamy się na intensywne działanie słońca lub wody. Nie można zapominać także o kremach z filtrem przeciwsłonecznym!
W pielęgnacji rąk i paznokci dobrze jest uwzględnić dodatkowe zabiegi, takie jak peeling czy maseczki. Można je bez problemu wykonywać w zaciszu domowym. Pomogą się zrelaksować, a wykonywane raz w tygodniu odżywią i wygładzą skórę dłoni. W przypadku peelingu można skorzystać z gotowego produktu lub wykonać własny np. z cukru i oliwy z oliwek. Należy go nanieść na skórę i masować przez kilka minut, a następnie spłukać i zastosować krem odżywczy lub maskę. Wielu producentów oferuje specjalne zestawy w saszetkach, zawierające zarówno peeling, jak i maseczkę (np. tutaj). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, lecz jeśli nie możemy z niego skorzystać, to równie dobrze sprawdzi się zwykła maseczka intensywnie nawilżająca lub odżywcza. Dobrym sposobem jest również przygotowanie kompresu na noc – polega on na nałożeniu na dłonie grubej warstwy kremu oraz założeniu bawełnianych rękawiczek. Warto wypróbować także moczenie rąk w naparach z ziół, np. nagietka, który ma działanie łagodzące. Regularne wykonywanie wyżej wymienionych czynności z pewnością poprawi stan skóry oraz pomoże uzyskać gładkie i zadbane dłonie.
Jakich składników szukać w produktach do pielęgnacji rąk?
W kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji dłoni i paznokci bardzo pożądane są różnego rodzaju olejki, takie jak:
- arganowy,
- z awokado,
- z oliwki,
- masło kakaowe,
- masło kokosowe,
- masło shea.
Dobrze sprawdzają się również witaminy, ceramidy, proteiny i różnego rodzaju ekstrakty, np. ekstrakt z bawełny, kory dębu, kaszmiru i jedwabiu. W przypadku problemu z zaczerwienionymi dłońmi pomocny będzie krem do rąk z alantoiną, która działa łagodząco i przeciwzapalnie. Wśród innych składników, których warto szukać w tego typu produktach znajdują się:
- mocznik,
- D-panthenol,
- skwalan,
- kwas hialuronowy,
- aloes,
- gliceryna.
Więcej informacji na temat działania poszczególnych składników można znaleźć tu.
Podsumowanie
Sucha i pękająca skóra na rękach może skutecznie uprzykrzać życie i powodować dyskomfort podczas codziennych czynności. Przyczyną takiego problemu mogą być różne schorzenia i niedobory żywieniowe, jednak najczęstszym powodem jest działanie czynników zewnętrznych i brak właściwej pielęgnacji. Na powierzchni dłoni skóra jest bardzo delikatna, a ilość gruczołów łojowych zdecydowanie mniejsza, dlatego ręce należy regularnie zabezpieczać kremem ochronnym, a także nawilżać oraz raz na jakiś czas wykonać peeling i maseczkę. Tak przeprowadzana pielęgnacja dłoni sprawi, że będą one gładkie i zadbane.