Zima to najlepszy moment, by kupić plecak turystyczny na piesze wiosenne wycieczki. Jeśli jeszcze takiego plecaka nie posiadasz, a masz w planach od marca lub kwietnia wyruszyć na górskie szlaki, w tym artykule dowiesz się, jaki plecak dla siebie wybrać.
Do czego służą nam plecaki turystyczne?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to niezbędne wyposażenie każdego turysty. Wybierając się na wycieczkę trwającą dłużej niż 1 godzina, warto zabrać ze sobą plecak. Schowasz do niego najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak suchy prowiant, butelkę wody, kurtkę przeciwdeszczową oraz apteczkę. Im dłuższa jest zaplanowana wycieczka, tym większą rolę odgrywa twój plecak. Długie wyprawy wymagają bowiem odpowiedniego przygotowania się do nich i zabrania ze sobą podstawowego wyposażenia. Dodatkowy sprzęt turystyczny, odzież na zmianę, większa ilość jedzenia. Już na samym etapie musisz zdecydować, czy potrzebny ci będzie mniejszy plecak turystyczny, czy raczej coś większego, w czym pomieścisz dużą ilość przedmiotów.
W jakich rozmiarach dostępne są plecaki turystyczne?
Plecaki można podzielić na 3 kategorie:
- małe, o pojemności 20 do 30 litrów;
- średnie, o pojemności 30 do 45 litrów;
- duże, o pojemności powyżej 45 litrów.
Na weekendowe, jednodniowe wycieczki, w zupełności wystarczą plecaki małe i średnie. Kiedy jednak wyprawa ma trwać kilka dni i potrzeba zabrać na nią większą ilość sprzętu, przydadzą się plecaki duże. My jednak pozostaniem w tym artykule przy dwóch pierwszych pozycjach, czyli małych i średnich.
Jak powinien być skonstruowany dobry plecak turystyczny?
Od czego zależy zadowolenie z użytkowania plecaka? Od trzech rzeczy: jakości użytych materiałów, ergonomii noszenia i konstrukcji.
Z czego powinien być uszyty plecak turystyczny?
Dobry plecak to plecak wodoodporny. Powinien zatem być wykonany z materiałów nieprzepuszczających do środka wilgoci. Ich wybór jest olbrzymi i są to impregnowane materiały syntetyczne, które mogą być prane bez ryzyka utraty swoich właściwości. Istotna jest także gramatura tkaniny. Im materiał jest grubszy, tym plecak ma lepszą ochronę. Wiąże się to jednak z pewnymi konsekwencjami. Jedna z nich to większy ciężar własny plecaka. Wybierając plecaki turystyczne, sprawdźmy, czy ich zamki są zabezpieczone przed przeciekaniem. Jest to jeden z najbardziej newralgicznych elementów każdego plecaka.
Ergonomiczny plecak to plecak wygodny
Nosząc przez kilka godzin dziennie plecak, musi on być idealnie dopasowany do naszego ciała. Nie może powodować dyskomfortu, a możliwości regulacji powinny być naprawdę duże. Usztywnione plecy z amortyzującą gąbką, wyprofilowane w sposób anatomiczny, dopasowujący się do kręgosłupa, szerokie, niewpijające się w ramiona paski, a także pas biodrowy, pozwalający równomiernie obciążyć plecy i chroniący plecak przed przesuwaniem się na boki. Dobrze, aby plecak posiadał pewne elementy odblaskowe, które są przydatne zarówno w mieście, jak i w górach w razie ewentualnych akcji poszukiwawczych.
Konstrukcja plecaka, czyli kieszenie i detale
Plecak turystyczny posiada zazwyczaj jedną główną komorę zamykaną na zamek błyskawiczny. Wewnątrz mogą znajdować się dodatkowe schowki i przegródki, np. na butelki, dokumenty, pojemniki. Bardzo wygodne w użytkowaniu są plecaki z zewnętrznymi kieszonkami. Pozwalają one sięgnąć do nich bez zdejmowania plecaka z pleców, zatem idealnie nadają się do przechowywania w nich latarki, telefonu, kluczy, przekąsek lub innych mniejszych przedmiotów, z których często musimy korzystać.