Podstawowe zasady czyszczenia i przechowywania srebrnych monet

Zbieranie monet to bardzo ciekawa i wciągająca pasja. Kolekcje numizmatów wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowego przechowywania. W przypadku monet wykonanych ze srebra jest to szczególnie istotne.

Z wyczuciem

Każdy numizmat dla kolekcjonera ma niezwykłą wartość sentymentalną. Z każdym wiąże się wyjątkowa historia. Dlatego tak ważne jest to, by prawidłowo o niego zadbać. Zbyt inwazyjne metody czyszczenia mogą doprowadzić do zniszczenia monety.

W przypadku monet ze srebra należy postępować z niezwykłą ostrożnością. Na początku warto ocenić stan numizmatu, sprawdzić stopy metali, z jakich została wybity i (oczywiście) wielkość i rodzaj zanieczyszczeń. Dopiero po wstępnych oględzinach można wybrać metodę czyszczenia. Przykładowo, czyszczenie chemiczne polega na wykorzystaniu specjalnie dobranych substancji chemicznych, które nie będą negatywnie wpływać na strukturę srebra. Jak łatwo się domyślić, aby wykorzystać tę technikę, należy wiedzieć, jaki związek wybrać i w jakim stężeniu można go zastosować. Metoda termiczna, jak sama nazwa wskazuje, polega na użyciu bardzo wysokiej temperatury. Tutaj również należy być niezwykle ostrożnym, by nie podgrzać zbytnio tzw. rdzenia monety i nie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Prawidłowe przechowywanie

Kolekcjonerzy bardzo często wykorzystują do przechowywania monet klasyczne klasery. Posiadają one przezroczyste przegródki, w których umieszcza się pojedynczo każdy z numizmatów. Na rynku można znaleźć wiele formatów klaserów, przeznaczonych do różnej wielkości monet. Równie popularne są specjalne palety. Na każdej z nich znajdują się wycięcia w odpowiednim kształcie. Niestety, minusem tego rozwiązania jest brak możliwości obejrzenia eksponatu z obu stron – aby to zrobić, konieczne jest wyjęcie monety lub medalu. Ostatnią z popularnych metod przechowywania są kapsuły ochronne. Mieszczą się w nich monety o różnych rozmiarach. Te mniejsze można dodatkowo położyć na podkładce z gąbki. Kapsuły można przechowywać w paletach lub trzymać w zwykłych pudełkach.

Srebrne monety są bardzo popularne i piękne, dlatego kolekcjonerzy chętnie je gromadzą. Na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety znajdują się ciekawe eksponaty, które mogą wzbogacić zbiory nawet najbardziej wymagających pasjonatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here