Problemy u noworodków po jedzeniu

Ból brzucha, kolki, wzdęcia, gazy – to dość częste problemy występujące u noworodków po jedzeniu. Jak zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom? Co zrobić, gdy już się pojawią? Wyjaśniamy!

Bóle brzucha u dzieci karmionych piersią

Ból brzucha u noworodka karmionego piersią to coś, z czym dość często mierzą się świeżo upieczeni rodzice. Mimo że dziecko otrzymuje jedynie mleko kobiece, które zawsze jest łatwostrawne, jego przewód pokarmowy wciąż się rozwija. Przełyk malca musi dojrzeć, by dolny zwieracz utrzymywał zawartość żołądka. Jelita uczą się, jak przesuwać treść pokarmową… Nic dziwnego, że mogą się pojawić przejściowe kłopoty.

Jak masować brzuszek noworodka?

Masaż brzuszka niemowlaka to jedna z najbardziej polecanych metod walki z kolkami. Umiejętnie wykonany masaż antykolkowy ułatwia usuwanie gazów z przewodu pokarmowego, usprawnia procesy trawienne (pomaga też na wzdęcia u noworodka) oraz relaksuje. Najlepiej wykonywać go codziennie w ramach profilaktyki kolek.

Masaż brzucha noworodka nie jest skomplikowany, wystarczy jedynie opanować kilka podstawowych ruchów. Jak masować brzuszek noworodka? Oto sekwencja ruchów, które należy wykonać:

  • koło młyńskie to ruch wykonywany dwiema dłońmi umieszczonymi jedna nad drugą w poprzek brzucha dziecka; należy wykonywać naprzemienne ruchy od dołu do góry; należy wykonać w sumie sześć ruchów, po trzy każdą dłonią;
  • przyciąganie nóg do brzucha polega na delikatnym przyciskaniu zgiętych nóg malucha do brzuszka, chwytając dłońmi za łydki; wykonując ten ruch, nie należy odrywać pupy dziecka od podłoża. Nogi należy przytrzymać przez sześć sekund; nie wolno przyciągać na siłę – gdy dziecko stawia opór, należy przyłożyć obie dłonie na brzuchu i lekko ucisnąć przez sześć sekund;
  • rozluźnienie nóg malucha polega na chwyceniu nóg za łydki i lekkim potrząśnięciu;
  • księżyc i słońce to sekwencja ruchów kolistych lub półkolistych. Należy wykonywać ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawą dłonią wykonywany jest ruch półkolisty, od góry brzucha do podbrzusza, po czym następuje ruch lewą dłonią, polegający na zakreśleniu pełnego koła od dołu brzucha. Taką sekwencję ruchów należy powtórzyć sześć razy, nie odrywając rąk od brzucha dziecka.

Sposoby na kolkę u noworodka

Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości okresu noworodkowego i niemowlęcego. Pojawienie się kolki jest wynikiem współoddziaływania takich czynników jak niedojrzałość układu pokarmowego, a także połykanie nadmiaru powietrza podczas karmienia. Wówczas w świetle przewodu pokarmowego gromadzi się nadmiar gazów, co prowadzi do pojawienia się bolesnych skurczów brzucha. Kolka u noworodka daje objawy takie jak:

  • gwałtowny płacz,
  • podkurczanie nóg,
  • wzdęty brzuch.

Gdy rodzic zaobserwuje takie symptomy u swojego malucha, wówczas do codziennej rutyny należy wprowadzić masaż brzucha niemowlaka. Uwaga – masażu nie wykonujemy podczas ataku kolki.

Co się sprawdza podczas ataku?

  • Chustonoszenie i kołysanie – w sytuacji, kiedy u dziecka wystąpi kolka niemowlęca, w pierwszej kolejności należy dziecko trochę uspokoić poprzez noszenie go, kołysanie, przytulanie i mówienie do niego. To trudne zadanie, jednak dzięki temu dziecko przestanie kurczyć brzuch przez ciągłe zdenerwowanie i płacz, co przyniesie mu ulgę.
  • Ciepłe okłady – dobrze sprawdzą się tu okłady żelowe lub termofory z pestek, które można kupić w aptece. Po podgrzaniu ich w ciepłej wodzie lub mikrofalówce kładzie się je na napięte miejsca brzucha. W ten sposób mięśnie się rozluźniają.

Odbijanie u noworodka – dlaczego jest istotne?

Pijąc mleko, niemowlę wraz z pokarmem połyka powietrze. Jego nadmiar zgromadzony w brzuchu wydostaje się na zewnątrz właśnie w momencie, gdy dziecku się odbija. Częste odbijanie u noworodka jest niezwykle ważne dla zdrowia malucha, gdyż stanowi jeden z elementów profilaktyki kolek, pomaga też zapobiegać wzdęciom i gazom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here