Przedawnienie długu to dość skomplikowany temat, którym interesuje się spora część dłużników. Otóż dla wielu osób przedawnienie długu jest szansą na to, aby w jakiś sposób poradzić sobie z problemami finansowymi i nie musieć martwić się spłatą dawno przeterminowanego zobowiązania. Warto wiedzieć, na czym tak właściwie polega przedawnienie długów i po jakim czasie następuje. Taka wiedza może się bowiem przydać nie tylko nam osobiście, ale na przykład osobom, które są nam bliskie i zastanawiają się nad tym, kiedy ich długi mogą się przedawnić.
Przedawnienie długów – na czym polega?
Najprościej mówiąc przedawnienie długu to sytuacja, w której wierzyciel nie może już wyegzekwować spłaty długu. Jeśli z jakichś przyczyn instytucja finansowa lub też osoba prywatna będzie chciała ubiegać się o spłatę długu w sądzie, to sprawa zostanie oddalona właśnie z powodu przedawnienia długu. Wierzyciel w takiej sytuacji nie może też skorzystać z pomocy komornika, który ściągnie dług z osoby, która nie spłaciła swojego zobowiązania.
Warto wiedzieć, że do przedawnienia długu dochodzi raczej rzadko i dłużnicy nie powinni liczyć tylko na to, że w ten sposób rozwiąże się ich trudna sytuacja finansowa. O wiele lepszym działaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy https://splatakredytow.pl/, który pozyska korzystne zobowiązanie na spłatę zaległych zobowiązań.
Kolejną sprawą jest to, że w momencie, gdy już dojdzie do przedawnienia długów, to nie jest to jednoznaczne z ich zniknięciem. Przedawniony dług nie znika, dalej istnieje i jest na „koncie” dłużnika, jednak nie można już dochodzić jego spłaty.
Po jakim czasie długi się przedawniają?
To, po jakim czasie dług zostanie przedawniony, jest uzależnione od rodzaju długu. Niektóre długi przedawniają się szybko np. po roku, a niektóre dopiero po upływie 6 lat. Po roku można spodziewać się przedawnienia długu za: mandat za przejazd komunikacją publiczną bez biletu, roszczenia z tytułu umowy przewozu czy roszczenia z tytułu ustawy o Poczcie Polskiej. Osoby, które są zadłużone pożyczkami i kredytami, z pewnością zadają sobie pytanie, po jakim czasie przedawniają się tego typu długi? Otóż zobowiązania takie jak: niespłacone pożyczki i kredyty, czynsz, karty kredytowe, roszczenia z tytułu umowy o pracę i mandaty od Policji ulegają przedawnieniu dopiero po 3 latach.
Przedawnienie długów liczy się od momentu, w którym zgodnie z umową dług miał zostać spłacony. Jeśli po tym czasie wierzyciel nie będzie ubiegać się o zwrot środków np. przez 3 lata, które są potrzebne do przedawnienia się długów z pożyczek, to dług zostaje przedawniony. Jeśli wierzyciel w jakiś sposób starał się wyegzekwować zapłatę, np. wysyłał listy, kontaktował się telefonicznie itd. to przedawnienie, liczy się od takich działań. Jak więc widzisz, przedawnienie długów nie jest takie proste i czekanie na to może trwać bardzo długo. O wiele lepszym rozwiązaniem jest kontakt z doradcą kredytowym https://splatakredytow.pl/ i podjęcie działań w celu spłaty zobowiązania. W ten sposób odzyskasz spokój i nie będziesz musiał czekać na przedawnienie.