Twój e-PIT

Co roku to samo. Rozliczenie podatku to obowiązek większości Polaków. Wielu nazywa to przykrym obowiązkiem. Ale czy musi tak być? A czy ty rozliczyłeś już swój PIT 2019?

Wiele osób prosi swoich znajomych o pomoc w rocznym rozliczeniu PIT. Niektórzy nawet płacą innym za taką usługę. Warto zadać sobie pytanie: czy warto płacić komuś za coś, co możesz zrobić samemu, i to w nie więcej niż 15 minut. Oczywiście istnieje możliwość by zrobić to fizycznie, nanosząc informacje z deklaracji, którą dostaliśmy, w puste pola. Wymaga to jednak zachodu. Trzeba wydrukować dokument, następnie uzupełnić, a na koniec należy wysłać deklarację do urzędu.

Czy nie lepiej jest rozliczyć swój PIT online? Pomyśl, nie musisz nigdzie wychodzić, użerać się z pocztą, ani iść do urzędu. W obecnej sytuacji nie narażasz również swojego zdrowia. Same korzyści. No to zaczynamy. Włącz komputer i przygotuj ulubione krzesło. Następnie zrób sobie kawę i się zrelaksuj. Już? No to zaczynamy. Jeśli wypełniasz pit przez internet pierwszy raz, potrzebna ci jest kwota z poprzedniego rozliczenia o symbolu PIT-38.

Jeśli masz już przygotowaną kwotę, możesz uruchomić przeglądarkę i otworzyć system Twój e-PIT. Będziemy z niego korzystać do wykonania pracy. Korzystając z tego programu, nie musisz się rejestrować. Wystarczy imię i nazwisko oraz wspomniana kwota z poprzedniego roku. Następnie wybierasz dla kogo robisz rozliczenie. Możesz to być ty, może być rodzina, mogą być znajomi, znajomi znajomych itd. Kto wie? Może zaczniesz rozliczać innym podatek? Oczywiście odpłatnie.

Wracając do wypełniania, jeśli już wybrałeś osobę, którą rozliczasz, musisz uzupełnić jej dane. Są to imię, nazwisko, adres zamieszkania, opcjonalnie konto bankowe, na które ma być przelany zwrot z podatku. Następnie wskaż dokument jaki dostałeś, żeby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Jeśli pracujesz, domyślnie jest to PIT 11. System zapyta cię, czy miałeś jakieś inne dochody w poprzednim roku. Teraz jest najlepsze. Intuicyjny system sam przeprowadza nas przez każde pole. Dokładnie wskazuje nam, gdzie wpisać konkretne wartości.

Następnym krokiem jest wskazanie, czy chcemy skorzystać z ulgi na internet. Pamiętaj, jeśli skorzystałeś z ulgi w poprzednim roku, nie możesz teraz z tego skorzystać. Możesz wysłać również organizacje, na które przekazałeś fundusze. Wpływa to korzystnie na twoje rozliczenie. Na koniec zdecyduj, gdzie chcesz przekazać 1% z podatku. Po wysłaniu dostaniesz elektroniczne potwierdzenie odbioru – UPO. System poinformuje cię, kiedy dokument zostanie zatwierdzony w urzędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here