Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z form opodatkowania, którą może wybrać przedsiębiorca. Do kiedy płaci się podatek ryczałtowy, kto może z niego skorzystać i czy w ogóle się to opłaca? Prześwietlamy ten sposób płacenia podatku!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to oprócz zasad ogólnych, podatku liniowego i karty podatkowej możliwa do wybrania forma opodatkowania. Przedsiębiorcy chwalą ryczałt za prostotę rozliczeń, ale negują za to, że kosztami nie można obniżyć podstawy opodatkowania. Czy więc opłaca się wybrać ryczałt ewidencjonowany?

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym

Zasady opłacania podatku ryczałtowego reguluje Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ten akt prawny wskazuje, kto może, a kto nie płacić ryczałt ewidencjonowany, ile wynoszą jego stawki przy danych typach działalności oraz kiedy należy zapłacić podatek i złożyć zeznanie roczne PIT.

Warto wiedzieć, że podatek ryczałtowy płacisz od przychodów, a nie od dochodów. Oznacza to, że wydatków nie możesz wrzucić w koszty i tym samym zmniejszyć podstawę do opodatkowania, a w konsekwencji i podatek do zapłaty.

Kto może, a kto nie może skorzystać z ryczałtu?

„Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest przeznaczony dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także coś wynajmują, podnajmują, dzierżawią, czy poddzierżawią i osiągają z tego tytułu przychody. Ryczałtem nie mogą rozliczać się osoby prawne, czyli np. spółki z.o.o. czy akcyjne” – tłumaczą finansowi eksperci z aasa dla biznesu.

Wydaje się więc, że zasady są proste, ale Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje szereg przypadków, kiedy nie możesz rozliczać się w tej formie. Po pierwsze są to podatnicy, którzy zawarli porozumienia ze swoimi kontrahentami w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Po drugie wykluczone z ryczałtu są niektóre typy działalności, takie jak:

 • roboty ogólnobudowlane,
 • usługi agencji informacyjnych,
 • udzielanie licencji związanych z nabywaniem praw do gier komputerowych,
 • usługi związane z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych,
 • usługi związane z leśnictwem,
 • usługi związane z budową linii energetycznych i telekomunikacyjnych,
 • usługi pośrednictwa w sprzedaży paliw, rud metali i chemikaliów,
 • prowadzenie apteki,
 • prowadzenie lombardu,
 • kupno lub sprzedaż wartości dewizowych,
 • handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Pełen zakres wykluczonych działalności znajdziesz w załączniku 2 do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z podatku ryczałtowego nie mogą skorzystać również osoby, które oprócz pracy na etat, planują otworzyć własną działalność. Albo rezygnują z etatu na rzecz własnego biznesu, gdy zajmują się tym samym, co ich były pracodawca.

Stawki ryczałtu

Stawki ryczałtu są uzależnione od typów prowadzonej działalności i wynoszą od 3% do 20%. Sprawdź, jak stawka będzie obowiązywała w Twojej branży!

stawki ryczaltu

Ryczałt ewidencjonowany wylicza się naprawdę prosto, bo wystarczy, że pomnożysz miesięczną kwotę swoich przychodów razy stawkę, która obowiązuje dla Twojej działalności.

Przykładowo, prowadzisz restaurację, w której nie sprzedajesz alkoholu, więc obowiązująca dla Ciebie stawka ryczałtu wynosi 3%. W sierpniu Twoje przychody wyniosły 20 tys. zł, więc ryczałt, który musisz zapłacić do 20 września to 600 zł. W razie potrzeby możesz skorzystać z takiego narzędzia jak kalkulator ryczałtu, który jest dostępny w internecie. Pomoże Ci sprawdzić prawidłowość Twoich obliczeń.

PIT-28 – do kiedy 2020 rok?

Upłynął już czas na złożenie zeznania PIT-28. Do kiedy w 2020 roku obowiązywał? Termin upływał w ostatni dzień lutego 2020 r. Była to sytuacja wyjątkowa, bo w poprzednich latach trzeba było złożyć wcześniej PIT-28. Do kiedy w 2019 roku obowiązywał ten termin? Podatnicy musieli zdążyć do końca stycznia 2019 roku.

Zazwyczaj jest to właśnie taka data (ostatni dzień roboczy stycznia), a w tym roku wyjątkowo podatnicy dostali więcej czasu na dostarczenie PIT-28 do urzędu skarbowego. Jeśli rozliczasz się tą formą opodatkowania, to warto śledzić informacje na początku przyszłego roku, kiedy upływa termin na złożenie zeznania.

Limit ryczałt – 2018, 2019, 2020

W przypadku podmiotów, które rozpoczynają działalność, nie ma limitu, który dyskwalifikowałby je w zakresie możliwości rozliczania się ryczałtem. Dla firm, które kontynuują działalność, limity przychodów w 2020 roku wynoszą 250 tys. euro, czyli 1 093 350 zł. Ta kwota obowiązuje dla osób prowadzących biznes w pojedynkę albo łącznie dla wspólników spółki cywilnej, która nie ma osobowości prawnej.

W 2019 roku limit w euro był taki sam, ale zmienił się kurs euro, więc w złotówkach limit ten wynosił 1 069 875 zł. Analogiczna sytuacja wystąpiła w 2018 roku, a wtedy limit w PLN sięgnął 1 078 425 zł.

Dzięki zmianie w kursie złotego limit rok do roku był wyższy.

Ryczałt a VAT

Warto wiedzieć, że nie można wybrać pomiędzy ryczałtem a VAT-em, bo są to dwa różne podatki. Ryczałt to sposób płacenia podatku dochodowego, a VAT to podatek od towarów i usług.

Są sytuacje, kiedy ryczałtowiec jest jednocześnie Vatowcem. Może być również tylko jednym albo drugim lub żadnym z nich. W przypadku ryczałtu zależy to od Twojej indywidualnej decyzji i tego, czy spełniasz kryteria ustalone w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z kolei odprowadzać VAT muszą w danym roku przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku podatkowym przekroczyli wartość 200 tys. zł netto pod względem wartości sprzedaży. Pozostali mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Warto wiedzieć, że istnieje również zwolnienie przedmiotowe, czyli VAT-u nie płacą podatnicy, którzy prowadzą działalności m.in. w zakresie usług medycznych, finansowych czy edukacyjnych.

Czy ryczałt ewidencjonowany należy zgłosić do US?

„To, że chcesz rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym, musisz zgłosić do 20 dnia miesiąca, który nastąpił po miesiącu, gdy otrzymałeś pierwszy przychód. Oznacza to, że gdy rozpocząłeś działalność we wrześniu, to czas na zgłoszenie masz do 20 października. Możesz to zrobić w urzędzie skarbowym albo przez internet za pośrednictwem wniosku o wpis w CEIDG” – wyjaśniają eksperci z Aasa, udzielający pożyczek dla nowych firm.

Gdy Twój pierwszy przychód nastąpił w grudniu, to czas na poinformowanie urzędu skarbowego upływa 31 grudnia.

Jeśli ryczałtem chcesz opodatkować najem czy dzierżawę, to oświadczenia składać nie musisz. Wystarczy wpłacić pierwszą zaliczkę na podatek.

Więcej przydatnych porad dla osób, które prowadzą własny biznes znajdziesz na tej stronie www.