Sandały dziecięce – jak wybrać?

0
4294

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim konieczność zmiany garderoby dziecka na lżejszą odzież oraz obuwie. Brak odpowiedniej wentylacji skóry w zabudowanych butach, może zaszkodzić w prawidłowym rozwoju małych stópek. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Najczęściej wybieranymi butami na lato są sandały dziecięce. Ich podstawową zaletą jest przewiewność oraz lekkość. W sklepach dostępnych jest bardzo dużo różnorodnych modeli. Zatem czym kierować się przy zakupie, by wybrać najlepsze?

Model obuwia – zamknięte czy otwarte?

Jest to podstawowy dylemat, z którym mierzą się rodzice. Każdy model ma swoje zalety. Sandały dziecięce z zamkniętym czubkiem, skuteczniej chronią paluszki przed urazami i obtarciami. Dlatego też polecane są dla mniejszych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Sprawdzą się również u starszego dziecka, podczas aktywności fizycznej np. podczas gry w piłkę. Wybierając zabudowane sandały, nie ma konieczności zmiany obuwia na sportowe. Odkryte obuwie natomiast zapewni lepszą przewiewność i swobodę ruchu. Należy jednak pamiętać, aby w tym przypadku wybrać buty o 3-4 mm większe od długości stopy, by podczas chodzenia palce nie wystawały i nie stykały się z podłożem. Stopa naszego dziecka cały czas rośnie i potrzebuje większej przestrzeni. Dlatego czubek bucika powinien być wyższy i szeroki, pozwalając palcom swobodnie się poruszać, unikając ich deformacji w przyszłości.

Jaki materiał wybrać?

Wybierając sandały dziecięce, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tworzywo, z jakiego są wykonane. Często rodzice decydują się na zakup taniego obuwia, uzasadniając krótkim terminem użytkowania. Niestety niska jakość materiału sandałów dziecięcych może skutkować obtarciami, odkształceniami czy nadmiernemu poceniu się stopy, co może prowadzić nawet do grzybicy. Najlepiej sprawdza się naturalna skóra, która jest miękka, elastyczna i pozwala oddychać skórze.

Znaczenie podeszwy

Kolejnym ważnym elementem sandałów dziecięcych jest podeszwa, która w dużym stopniu wpływa na komfort noszenia obuwia Powinna być wykonana z elastycznej pianki, która dopasuje się do anatomicznego kształtu stopy oraz będzie amortyzowała wstrząsy. Bucik powinien bez problemu zginać się podczas chodzenia. Jej grubość zależna jest od wagi dziecka oraz ukształtowania terenu. Im dziecko jest cięższe, tym lepiej zdecydować się na grubszą podeszwę. Sandały dziecięce powinny być antypoślizgowe, zapobiegając upadkom aktywnego malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here