Śledź swoją paczkę

Zrobiłeś zakupy w sklepie internetowym, zamówiłeś produkty w hurtowni on-line lub znajomy wysyła do ciebie ulubioną książkę? Niezależnie, na jaką przesyłkę oczekujesz, chciałbyś ją mieć jak najszybciej u siebie. A przede wszystkim wiedzieć, kiedy do ciebie dotrze… Na szczęście jest to możliwe – umożliwia to śledzenie paczek!

Śledzenie przesyłek – co to jest i jak to działa?

Każda wysyłana paczka otrzymuje w systemie firmy kurierskiej swój własny unikalny numer listu przewozowego w formie specjalnego identyfikatora. Może on być ukryty w kodzie kreskowym, ułatwiającym szybkie skanowanie w trakcie transportu i przechowywania paczek. Każdy taki skan to kolejny etap drogi przesyłki, czyli nowy status zawierający datę i miejsce, w którym ona się aktualnie znajduje.

Śledzenie przesyłek to z jednej strony kwestia bezpieczeństwa, bo minimalizuje się w ten sposób ryzyko ich zaginięcia. Z drugiej strony jest to niesamowite udogodnienie dla klientów firm kurierskich – taki numer pozwala na śledzenie lokalizacji przesyłki. Na dodatek jest to banalnie proste!

W momencie nadawania paczki, firma kurierska poda Ci adres www oraz numer śledzenia. Po wejściu na właściwą stronę, wpisujesz podany kod, zatwierdzasz… i już! Otrzymujesz podgląd na aktualne miejsce pobytu swojej paczki. Śledzenie przesyłek to w gruncie rzeczy po prostu wgląd w system firmy kurierskiej, w którym ona sama monitoruje jej statusy.

W przypadku, gdy to ty jesteś odbiorcą przesyłki (np. jeśli robisz zakupy przez internet), nadawca może podać ci te same dane, które otrzymał od firmy kurierskiej. Jeśli nie dostałeś takich informacji, poproś – wtedy przy okazji zdobywasz pewność, że przesyłka została już wysłana!

Czego można dowiedzieć się dzięki śledzeniu paczki?

Kiedy wpiszesz numer przesyłki lub kod śledzenia na odpowiedniej stronie, będziesz mógł zobaczyć nie tylko to, gdzie aktualnie się ona znajduje. Śledzenie paczek pozwala też podejrzeć, gdzie i kiedy dokładnie została ona nadana oraz jaką drogę przebyła. Tak naprawdę dzięki tej funkcji, możesz jej wirtualnie towarzyszyć, obserwując poszczególne etapy jej transportu.

Wiedza o tym, gdzie teraz znajduje się przesyłka, pozwala także na oszacowanie terminu dostawy. Jeśli widzisz, że zgodnie z systemem paczka została przekazana już w ręce kuriera w twoim mieście, to możesz być niemalże pewnym, że trafi w twoje ręce dziś lub najpóźniej jutro!

Co oznacza, że status przesyłki się nie zmienia?

Sprawdzając status paczki, może zdarzyć się sytuacja, że jej status się nie zmienia – czyli przez dłuższy czas pozostaje w tym samym punkcie. Czy to oznacza, że coś jest nie tak z przesyłką? Niekoniecznie. Czasami jest ona w drodze, być może bardzo blisko kolejnego punktu na jej trasie, jednak dopiero gdy tam dotrze, zostanie to oznaczone w systemie.

W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z infolinią, która zweryfikuje, czy jest powód do obaw.

Czy każdy może śledzić przesyłki?

Śledzenie paczek jest dostępne dla każdego, kto otrzyma potrzebne dane. W pierwszej kolejności firma kurierska przekazuje je nadawcy, jednak to od niego zależy, kto będzie w posiadaniu tych informacji.

Na pewno jest to ważne i przydatne w relacjach pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Nadawca przekazuje adresatowi dane, które pozwolą mu na śledzenie przesyłek. Dzięki temu zaś kupujący nie musi dopytywać sprzedawcy o status przesyłki – bo może przecież zrobić to sam. I to znacznie szybciej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here