Spawarki MIG MAG

Spawarki MIG MAG są najszybszymi i najbardziej zautomatyzowanymi narzędziami służącymi do spawania. To nie jedyna rzecz, która odróżnia tę metodę od spawania elektrodowego i spawania TIG. Przed zakupem spawarki zastanów się, jakie prace będziesz wykonywać. Czy będą to tylko szybkie, krótkie naprawy, czy też składanie dużych, stalowych konstrukcji? Po przeczytaniu tego artykułu będziesz znał podstawy spawania MIG MAG i będziesz mógł dokonać przemyślanego wyboru najlepszej dla siebie metody spawania.

Czy jest różnica między MIG a MAG?

Tak, jest. Różnica polega na rodzaju gazu osłonowego, który jest używany podczas spawania. MIG korzysta z gazu obojętnego, a MAG do tego celu używa gazu aktywnego. Najczęściej stosowanym gazem obojętnym jest argon, albo jego mieszanka z helem lub wodorem. Aktywnym gazem osłonowym może być na przykład dwutlenek węgla, dlatego też spawanie MAG nazywane jest także spawaniem CO2.

Ponieważ sposób spawania będzie taki sam bez względu na to, jakiego gazu użyjesz, spawanie MIG/MAG można uznać za jedną i tą samą metodę spawania. Spawanie MIG/MAG może być również wykonywane bez butli, jeżeli wybierzemy drut spawalniczy wypełniony gazem.

Jak to działa?

Spawarki MIG MAG dostarczają stałego napięcia, tworząc elektryczny łuk plazmowy pomiędzy drutem spawalniczym a elementem spawanym. Obiekt obrabiany jest podgrzewany, a materiały, które są spawane topią się, łącząc ze sobą. Topiący się drut spawalniczy jest zarówno elektrodą, jak i materiałem eksploatacyjnym, co pozwala pracować o wiele szybciej niż w przypadku spawania metodą TIG. Drut spawalniczy znajduje się na szpuli, która jest wkładana do spawarki MIG lub MAG i jest stale podawany do palnika metodą mechaniczną. Prędkość można ustawić samodzielnie, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Ma to wpływ na natężenie prądu, a tym samym na rodzaj i typ spoiny, którą chcemy wykonać. Gaz jest niezbędny do ochrony stopu, gdyby go zabrakło, materiał nagrzałby się zbyt bardzo i spalił.

Kiedy z nich skorzystać?

Ponieważ spawarki MIG MAG opierają się na uniwersalnej metodzie, która pozwala na szybką pracę i osiągnięcie wysokiej jakości wyników, są one często stosowane w przemyśle. Taki proces spawania nadaje się do mechanizacji i dlatego jest powszechnie stosowany w miejscach, w których liczy się bardzo wysoka wydajność. Nie trzeba jednak posiadać fabryki, aby zdecydować się na spawanie metodą MIG/MAG. W połączeniu z kompaktową i przenośną spawarką sprawia to, że ten proces spawania jest atrakcyjny dla spawaczy hobbystów, majsterkowiczów poszukujących urządzenia, które można łatwo transportować oraz mniejszych zakładów mechanicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here