Śmierć małżonka jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu – to utrata najbliższej sobie osoby. Doświadczenie jest tym bardziej bolesne, gdy po zmarłym mężu czy żonie pozostaje dług. Zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
To, jak wygląda spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy, zależy m.in. od tego, jak wyglądała umowa kredytowa. Jeżeli:
- kredyt zaciągnięty przez współmałżonka był objęty ubezpieczeniem na życie, nie wejdzie on do masy spadkowej i zostanie spłacony przez ubezpieczyciela. Wówczas nie musisz się nim przejmować. Jedyne, co musisz zrobić, to dostarczyć do banku lub ubezpieczyciela stosowne dokumenty (będzie wymagany przede wszystkim akt zgonu);
- kredyt został wzięty przez ciebie i współmałżonka wspólnie – nadal ciąży na tobie zobowiązanie do jego spłaty;
- gdy kredyt został zaciągnięty przez współmałżonka samodzielnie i nie został ubezpieczony – wówczas podlega dziedziczeniu na zasadach regulowanych przez Kodeks cywilny.
Warto wiedzieć, że dziedziczenie po współmałżonku następuje również wówczas, gdy mąż i żona mieli rozdzielność majątkową.
Jeśli odziedziczysz kredyt po zmarłym współmałżonku…
Jeśli kredyt jest częścią masy spadkowej (bo nie został ubezpieczony), podlega dziedziczeniu na takiej samej zasadzie jak inne elementy spadku. A skoro tak, spoczywa na tobie decyzja, co z nim zrobić. Do wyboru masz trzy opcje:
1) przyjęcie spadku na wprost – to oznacza, że przejmujesz odpowiedzialność za dług w całości, nawet jeśli jego wysokość jest wyższa niż wartość pozostawionych przez małżonka aktywów;
2) przyjęcie spadków z dobrodziejstwem inwentarza – wówczas spoczywa na tobie odpowiedzialność za długi wyłącznie do wysokości pozostawionego przez współmałżonka majątku;
3) odrzucenie spadku – w tym przypadku zrzekasz się swoich praw do spadku i przechodzą one na następne osoby w kolejności.
Na podjęcie decyzji masz 6 miesięcy od momentu otwarcia spadku, tj. od śmierci współmałżonka. Jeśli zdecydujesz się na odrzucenie, musisz go dokonać przed notariuszem lub sądem. Jeżeli zaś nie dokonasz żadnego wyboru, oznacza to, że przyjmujesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy w praktyce
Zdecydowałeś się na przejęcie spłaty zobowiązania po zmarłym małżonku? Jeśli tak, niezwłocznie skontaktuj się z wierzycielem i poinformuj go o tym. Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach zobowiązanie mogło zostać odsprzedane podmiotowi trzeciemu, w wyniku czego współmałżonek został klientem firmy windykacyjnej, takiej jak Ultimo. W tej sytuacji należy skontaktować się z jej doradcą i ustalić dogodny dla siebie termin spłaty. Zobowiązanie możesz rozłożyć nawet na niewielkie raty, aby pozbyć się go bez stresu i uszczerbku dla budżetu.
Aby formalnie przejąć na siebie spłatę, możesz porozmawiać z ekspertem z firmy windykacyjnej lub wierzycielem. Tak dowiesz się, jak dokonać tego najszybciej i najwygodniej.