Termometry bezrtęciowe

Termometr jest jednym z przyrządów, który obowiązkowo powinien znaleźć się w apteczce każdego domu. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych przyrządów medycznych, które pozwoli we wczesnym stadium rozpoznać, czy mamy gorączkę i czy powinniśmy w związku z nią przedsięwziąć jakieś dodatkowe środki. Termometr jest używany w domach od dziesiątek lat, jednak wraz z rozwojem technologii mamy możliwość korzystania z coraz bardziej precyzyjnych i bezpieczniejszych przyrządów do pomiaru temperatury ciała. Przykładem takiego właśnie przyrządu jest termometr bezrtęciowy.

W jaki sposób wybrać termometr bezrtęciowy?

Obecnie na rynku możemy spotkać dziesiątki modeli termometrów bezrtęciowych, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną. Osoba nieinteresująca się tematem wychodzi z założenia, że każdy termometr działa dokładnie tak samo, dlatego po co przepłać, jeżeli można zaoszczędzić kilka złotych i kupić tańszy model. Prawda jest jednak taka, że niska cena termometru wcale nie musi iść w parze z jego jakością. Przed zakupem termometru powinniśmy bezwzględnie zwrócić uwagę na dwie kwestie, które potwierdzają spełnienie wszelkich norm związanych z przydatnością i funkcjonalnością termometru bezrtęciowego. Pierwsza norma to CE, czyli potwierdzenie spełnienie europejskich norm druga, bardziej specjalistyczna norma to EB12740-1:2000. Jeżeli na opakowaniu widzimy informacje o tym, że wyrób spełnia obie normy, możemy spokojnie kupić taki termometr.

Jak prawidłowo wykonywać badanie temperatury termometrem bezrtęciowym?

W zależności od naszych preferencji, pomiar temperatury możemy wykonywać, bazując na trzech sposobach. Z wykorzystaniem tego typu termometru, mamy możliwość wykonania pomiaru w ustach, pomiaru pod pachą a także pomiaru rektalnego. Bez względu na to, jaki sposób będzie przez nas stosowany, powinniśmy przed pomiarem dokładnie umyć i zdezynfekować urządzenie. W celu maksymalizacji precyzji wyniku pomiaru termometr powinien być utrzymywany w miejscu pomiaru około 5 minut.

Jakie są zalety związane z wykorzystaniem termometru bezrtęciowego?

Termometry bezrtęciowe skutecznie wypełniły lukę po starych tradycyjnych termometrach rtęciowych, które w przeszłości były jednymi przyrządami do mierzenia temperatury. Obecne termometry bezrtęciowe są o wiele bezpieczniejszym przyrządem, który w przypadku uszkodzenia nie wydziela szkodliwego pierwiastka. Z reguły tego typu bezrtęciowe termometry są wypełnione alkoholem, który w przypadku wylania nie stanowi zagrożenia. Termometry bezrtęciowe są przyrządem, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które tęsknią za starymi, tradycyjnymi termometrami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here