Well-being

Well-being to nic innego jak dobrostan lub dobre samopoczucie, które można określić jako priorytetową wartość dla zapewnienia dobrobytu i jakości życia. Dzisiaj zastanowimy się, jak wprowadzić ten dobrostan do swojego życia.

Jakie są elementy well-being? 

Well-being to zasady, które pozytywnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Sprawiają, że czujemy się bardziej dowartościowani, co znacząco przekłada się na jakość życia. Jednym z jego aspektów są pozytywne emocje. Odczuwanie radości, ale też ciekawości świata podnosi poziom zadowolenia, a to przekłada się na naszą kreatywność, zarówno w życiu codziennym, jak i w miejscu pracy. Nie można zapomnieć też o zaangażowaniu. Oznacza to, że rzeczy, których się podejmujemy powinniśmy realizować na 100%. W ten sposób zyskujemy też lepsze kompetencje oraz satysfakcję. Kolejną częścią teorii well-being są relacje. Nawiązywanie kontaktów wpływa na więzi, ale też uczy zaufania do drugiej osoby. Poczucie sensu ma także duże znaczenie. Jeżeli czujemy, że to co robimy ma znaczenie, to odczuwamy większą satysfakcję, ale też mamy lepsze samopoczucie. Często mówi się o tym, że nie powinniśmy się skupiać na osiągnięciach. Well-being niejako temu zaprzecza. Chodzi o to, że musimy czuć się doceniani, co oczywiście pozwala się rozwijać i sprawia, że zyskujemy chęci do pokonywania nowych trudności. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat well-being, to informacje znajdziecie na stronie: https://ewolucjamyslenia.pl/

elementy well-being

Well-being – co warto jeszcze wiedzieć o tym holistycznym podejściu do życia?

Well-being to holistyczne podejście, które uwzględnia różne aspekty życia, zarówno pracę, jak i sport. Celem tej pozytywnej psychologii jest zmaksymalizowanie osobistego rozwoju. Well-being odnosi się także do pracy. Oznacza to, że pracownicy powinni czuć się w miejscu pracy dobrze, gdyż to poprawia ich dobrostan psychiczny. Wyobraźcie sobie, że według badań poczucie szczęścia odczuwane w pracy sprawia, iż pracownicy są nawet o 43% bardziej produktywni i o 86% zdecydowanie bardziej kreatywni. Radość w miejscu pracy oraz z wykonywanych obowiązków prowadzi do obniżenia poziomu stresu. W rezultacie odczuwamy większe szczęście i satysfakcję.

Jak zadbać o dobrostan pracowników

Jak zadbać o dobrostan pracowników? 

Każdy pracodawca powinien czuć się zobligowany do zadbania o dobrostan swoich pracowników. Przede wszystkim powinien wprowadzić kulturę organizacyjną, a także dbałość o zdrowie podwładnych. Można np. wprowadzić różnego rodzaju benefity, które zwiększają poziom zadowolenia i motywują do działania. Sposoby motywacyjne mogą być różne. Można postawić na postępowanie, które oparte jest na systemie zdrowego odżywiania. W ten sposób nie tylko poprawia się odporność pracownika, ale też jego samopoczucie. Pracownik może również wykorzystać przyznane benefity na aktywności fizyczne i uprawiać jakiś sport, co również pozytywnie wpływa na jego dobrostan. Well-being wprowadzony odpowiednio wcześnie pozwala również przetrwać firmie w przypadku kryzysu. Nie trzeba wcale przypominać, jak destrukcyjne działanie pozostawił po sobie COVID-19. Zastosowanie well-being w pracy może obejmować np. karty sportu, karty zdrowego jedzenia, czy też karty wakacyjne. Zaoszczędzone pieniądze pracownicy mogą wydać np. na rzeczy, które sprawiają im przyjemność. Mamy na myśli rozrywki kulturalne, jak na przykład koncerty.            

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here