Wina musujące – krótki poradnik dla amatorów

0
2901

Wina musujące to coraz chętniej kupowany rodzaj win. Nie powinno to dziwić – świetnie sprawdzają się zarówno podczas dużych uroczystości (takich jak wesela, urodziny), w małym gronie przyjaciół jak i podczas samotnych wieczorów spędzanych z książką lub filmem. Dodatkowo, spożycie wina systematycznie wzrasta w naszym kraju, zwłaszcza na tle innych trunków alkoholowych – takich jak piwo. Z pewnością jest to konsekwencją powolnego bogacenia się naszego społeczeństwa. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wina musującego – poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą ci w wyborze trunku idealnego.

Wino musujące a szampan – w czym tkwi różnica?

Wina musujące to dość rozbudowana kategoria. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę – zaliczają się do niej również szampany. W zasadzie – każdy szampan jest rodzajem wina musującego.

By wyprodukować wino musujące, należy przeprowadzić cały proces w odpowiedni sposób. Przede wszystkim – należy składniki bazowe dwukrotnie poddać fermentacji. Pierwszy raz – z wykorzystaniem winogron stanowiących bazę do produkcji wina. Druga fermentacja przebiega w butelkach z dodatkami cukru oraz drożdży, które doprowadzają do powstania charakterystycznych bąbelków.

Szampan to szczególny rodzaj wina musującego, które produkowane jest metodą szampańską. Są to trunki o stosunkowo słabej mocy, wykonywane ze specjalnych szczepów winogron. Dokładnie szczegóły produkcji są przechowywane w sekrecie przez właścicieli poszczególnych firm.

Różnica w cenie win musujących – istotna czy nie?

Wina musujące występują w różnych cenach; znajdziemy zarówno te o wartości kilkunastu-kilkudziesięciu złotych, jak i zdecydowanie droższe. Najdroższe to oczywiście szampany, których cena wynosi zazwyczaj około 200 złotych wzwyż.

Najtańsze wina to niestety produkty podrabiane. Nie są produkowane przy użyciu autentycznych metod winiarskich, a jedynie – gazowane przy pomocy wtłaczanego do nich dwutlenku węgla. Wina produkowane metodą tradycyjną zaczynają się od kwoty 30-40 złotych w górę. Wina takie potrafią być naprawdę dobrej jakości, tym bardziej – że w Polsce mamy do nich bardzo łatwy dostęp. Każdego roku importowane są duże ilości wina z Hiszpanii, Włoch, Francji oraz innych regionów.

Rodzaje win musujących – czyli po jakie sięgnąć, by się nie rozczarować?

Wina musujące można podzielić na kilka najważniejszych kategorii. Przede wszystkim rozróżniamy ich cztery: wina musujące, jakościowe wina musujące, wina musujące typu aromatycznego oraz wina gazowane.

Pierwsze z nich – wina musujące – to trunki o bazowej zawartości alkoholu nie niższej niż 8,5 procent. Jakościowe wina musujące są nieco mocniejsze – ich zawartość wynosi przynajmniej 9,5 procent. Ponadto, są to wina wytwarzane przy pomocy opisanych powyżej, tradycyjnych metod. Wina typu aromatycznego mają zawartość alkoholu nie mniejszą niż 6 procent. Wina gazowane to natomiast wina ze sztucznie „wtłaczanymi” bąbelkami, za pomocą dwutlenku węgla.

Ponadto, dostępne rodzaje win musujących można podzielić według typu winorośli, z których powstały, a także regionu, z którego pochodzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here