Kapłan w czasie mszy świętej nalewa do kielicha wino i niewielką ilość wody. Wypowiada przy tym po cichu modlitwę: „Przez to misterium wody i wina daj nam Boże udział w bóstwie Chrystusa, który przyjął nasze człowieczeństwo”. Słowa te oznaczają, że wino i woda są symbolem zjednoczenia Boga z człowieczeństwem w Jezusie.
W trakcie przygotowania darów ministranci przynoszą do ołtarza tackę, na której stoją ampułki liturgiczne – małe, szklane dzbanuszki, w których znajdują się wino i woda. Ksiądz wlewa te płyny do kielicha w odpowiednich proporcjach i ampułki wracają na kredensję. W tym czasie w kielichu dokonuje się przemiana – wino łączy się z wodą.
Wino w obrzędach religijnych
Stary Testament mówi, że Bóg powierzył troskę o winnice człowiekowi, a owoce, które w nim dojrzewają, radują serce (Ps 103,15) i pozwalają zapomnieć o trudzie oraz zmęczeniu. Żydzi podczas uroczystych uczt raczyli się najlepszym winem, popijanym z kielicha, nad którym odmawiano modlitwę dziękczynną. Nie mogło więc zabraknąć wina podczas Ostatniej Wieczerzy, będącej uroczystą ucztą paschalną i równocześnie pożegnalną. Z jednej strony symbolizuje ono człowieka, jego pracę i trud wkładany w produkcję napoju, a z drugiej Chrystusa, który sam ustanowił Eucharystię. Tekst pieśni religijnej: „Jedno wino, co się Krwią Chrystusa stało, z soku wielu winnych gron pochodzi”, świadczy o tym, że napój symbolizuje krew Jezusa, którą Pan przelał za nas na krzyżu.
Woda w obrzędach religijnych
Najpełniej liturgiczna symbolika wody objawia się w sakramencie chrztu świętego – wraz z obmyciem wodą chrzcielną, człowiek uwalnia się od grzechu pierworodnego i otrzymuje dar Ducha Świętego. Woda, dzięki jego działaniu zyskuje wyjątkową moc. Uświęcił ją Chrystus podczas swego chrztu, gdy zstąpił w wody Jordanu (Mt 3,13-17). Wodę wlewa się wraz z winem do kielicha, w którym dokonuje się przeistoczenie w Krew Pańską, a także w czasie obmycia rąk przez kapłana. W tradycji chrześcijańskiej ma wiele wymownych znaczeń, a w Biblii wspomniano o niej aż ponad 600 razy.
Bóg i człowiek jako jedność
Woda zmieszana z winem symbolizuje wodę i krew, wypływające z boku Chrystusa. W języku mistyków odurzenie winem jest obrazem napełnienia człowieka miłością Bożą i pełnego z nim zjednoczenia. Wino symbolizuje Chrystusa, natomiast woda jego człowieczeństwo. Ich połączenie to moment przyjęcia przez Jezusa ludzkiej natury, aby nas zbawić. Znaczenie wina często sprowadza się do niebiańskiej, wiecznej uczty, a wody do codzienności i losu każdego człowieka. Kropla wody wlewana do kielicha z winem oznacza życie, radości i smutki, porażki i sukcesy, które łączymy z ofiarą Chrystusa i wraz z Nim składamy Bogu. Obrzęd łączenia wina i wody wyraża również dziękczynienie, a także prośbę o dokonanie się w nas przemienienia, abyśmy przyjmując prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa, zasłużyli na udział w jego wiecznej uczcie.