Wybór okien

Wiele osób decydujących sie na wybudowanie domu, początkowo nie zdaje sobie sprawy, iż wybór okien może być ogromnym wyzwaniem. Wszystkie wymiary, rodzaje przeszkleń i parametry powinny być bowiem podane w projekcie architektonicznym, lecz musimy mieć świadomość, iż są to tylko założenia, a decyzja jakie okna wybrać zależy wyłącznie od nas. W wyborze odpowiedniego modelu pomocą służyć nam będą sprzedawcy, którzy doradzą nam w zakresie koloru, materiału, ilości szyb, sposobu otwierania oraz niezbędnych akcesoriów.

Jeżeli zastanawiamy się jakie okna wybrać, powinniśmy odwiedzić kilka punktów sprzedaży i zapoznać się z oferowanym asortymentem. Pomocne będą tutaj wystawy, na których możemy obejrzeć dostępne rozwiązania, a ponadto zachodzi możliwość przetestowania działania okuć. Sprzedawcy z pewnością będą od razu starali się dobrać do wybranych przez nas okien odpowiednie parapety oraz osłony przeciwsłoneczne, oferując również kompleksowy montaż całego kompletu.

Ranking okien

Jedną z najistotniejszych decyzji podczas zakupu stolarki jest wybór profili, czyli przede wszystkim materiału z jakiego muszą zostać wykonane oraz koloru. Na tym etapie warto jest zapoznać się z dostępnymi w internecie porównaniami konkretnych rozwiązań, najczęściej możemy natknąć się na ranking okien PCV i aluminiowych, które są zazwyczaj wybierane przez klientów. Musimy przynajmniej pokrótce zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje nam rynek. Najstarsze rozwiązanie, czyli okna drewniane, są wykonywane zazwyczaj z litego drewna sosnowego, świerkowego, dębowego, modrzewiowego, mahoniu lub maranti. Profile są pokrywane farbami lub lakierami, które rozpuszcza się w wodzie. Możemy zdecydować się na farby kryjące lub transparentne, które uwidoczniają rozkład słojów drewna.

Dużą zaletą drewna jest możliwość kształtowania elementów o dowolnym kształcie, na przykład łukowym. Rozwiązanie tego rodzaju wymaga jednak regularnej konserwacji, opierającej się na szlifowaniu, malowaniu oraz naprawie drobnych uszkodzeń. Okna drewniane stosuje się przede wszystkim w domach wykonanych z tego rodzaju surowca, musimy jednak pamiętać, że ich cena znacznie przekracza koszt stolarki z tworzyw sztucznych.

Kolejnym rozwiązaniem (najczęściej wybieranym) są okna plastikowe (wykonane z PVC). Na rynku można znaleźć wiele ofert tego rodzaju stolarki, zazwyczaj są one wykonywane poprzez zgrzewanie gotowych profili, które następnie wzmacnia się kształtownikami wykonanymi ze stali lub aluminium. W tego rodzaju rozwiązaniu sztywność oraz wytrzymałość uzyskuje się kosztem termoizolacyjności, dlatego coraz częściej producencie decydują się na zastosowanie przekładek kompozytowych, pamiętajmy aby zapytać o to sprzedawcę.

Zakup okien do domu

Jeżeli zastanawiamy się jakie okna wybrać i bierzemy pod uwagę cenę, to okna PCV wypadną w tym kryterium zdecydowanie najlepiej. Ich wadą jest jednak to, iż nie sposób wykonać z nich dużych przeszkleń, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia są praktycznie nie do usunięcia. Rozwiązanie to sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak pralnie, kuchnie, łazienki, a ich dużą zaletą jest brak konieczności konserwacji. Jeżeli chcemy zminimalizować koszty, to najlepszym rozwiązaniem będą ramy w kolorze białym, inne kolory wymagają bowiem poniesienia nieco większych kosztów.

Trzecim rozwiązaniem są okna aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe. Charakteryzują się one znaczną sztywnością, a ich największą zaletą jest możliwość wykonania dużych przeszkleń, w tym znajdujących się w narożach budynku. Są one najczęściej stosowanym materiałem w wykonywaniu fasad oraz ogrodów zimowych. Istnieje możliwość pomalowania okien metodą proszkową na dowolny kolor, uzyskując tym wysoką odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a ponadto rozwiązanie to nie wymaga konserwacji.

Właściciele domów jednorodzinnych zazwyczaj decydują się na okna aluminiowe lub PCV, aby podjąć właściwy wybór, jak już wcześniej wspomniano, warto jest obejrzeć ranking okien PCV i aluminiowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here