Zakopane

Zakopane to doskonałe miejsce na nocleg w górach – zarówno dla miłośników pieszych wycieczek, jak i dla osób, które chętnie spędzają czas w muzeach i galeriach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by połączyć aktywny wypoczynek na górskich szlakach z poznawaniem lokalnej kultury. W Zakopanem znajduje się bowiem wiele interesujących muzeów. Przedstawiamy 6 z nich.

Oferta muzealna w Zakopanem jest na tyle szeroka, że coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy stylu zakopiańskiego, jak i rodziny, które chcą zainteresować dzieci lokalną kulturą. Nie zabrakło również obiektów poświęconych znanym osobistościom związanym z regionem. Skuś się na nocleg w górach i lepiej poznaj kulturę Podhala!

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Willa została wzniesiona według projektu Stanisława Witkiewicza, wielkiego orędownika stylu zakopiańskiego. Powstała w latach 1892–1893 na zlecenie kolekcjonera Zygmunta Gnatowskiego, który zapragnął mieć w Zakopanem dom letni. Początkowo miała to być góralska chałupa, ale Witkiewiczowi udało się namówić inwestora, by wybudował willę w stylu zakopiańskim

W pokojach urządzono m.in. jadalnię, salon i sypialnie – wyposażone w meble i sprzęty również utrzymane w tej charakterystycznej stylistyce. Znalazło się tu miejsce na dekoracyjne drobiazgi – ceramikę, obrazy, a nawet klamry od góralskich pasów.

Muzeum Oscypka

Dowiesz się tutaj, jak tradycyjnie wyrabia się góralskie sery i zobaczysz kolejne etapy ich powstawania. Wszyscy uczestnicy pokazów mogą samodzielnie przygotować bryndzę lub oscypka. Pycha!

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego mieści się na Krupówkach i stanowi cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim. Powstał według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Znajdują się tu wystawy poświęcone bogactwu kulturowemu i przyrodniczemu Tatr i Podhala. Wśród eksponatów można znaleźć odtworzone wnętrze chałupy podhalańskiej, drewniane i skórzane przedmioty życia codziennego (zwykle pięknie zdobione), stroje i wiele innych.

Muzeum ma aż 11 oddziałów. Jednym z nich jest wspomniana już Willa Koliba.

Uwaga! Od stycznia 2020 roku w gmachu głównym muzeum trwa remont. Obiekt jest nieczynny do odwołania.

Misioland – Muzeum Misiów

To jedyne w swoim rodzaju muzeum prezentuje historię pluszowych misiów. Można zobaczyć tu nie tylko ogromną kolekcję maskotek, lecz także wystawę z tańczącymi misiami. Do obejrzenia są także liczne sceny, w których udział brały pluszowe zabawki.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum poświęcone współtwórcy Koziołka Matołka mieści się w willi „Opolanka”, w której państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie swoich częstych pobytów w Zakopanem. Po drugiej wojnie światowej osiedlili się tu na stałe. Zbiory muzeum obejmują m.in. bogaty księgozbiór złożony z kolejnych wydań utworów pisarza oraz opracowania jego dzieł, a także rękopisy Makuszyńskiego, listy od innych twórców czy projekty ilustracji do jego książek. Nie zabrakło również obrazów i dzieł sztuki użytkowej.

Chata Sabały

To dom rodzinny polskiego górala, muzykanta i gawędziarza Jana Krzeptowskiego, nazywanego Sabałą. Chata, wybudowana pod koniec XVIII wieku, reprezentuje najstarszy typ budownictwa góralskiego. Można tu zobaczyć zachowane sprzęty, których używała rodzina Sabały oraz oryginalne skrzypce, na których grywał.

Apartamenty. Zakopane to bezpieczny wybór na urlop

Zobacz apartamenty Zakopane z oferty Sun&Snow! Możesz rezerwować nocleg bez obaw – wszystkie obiekty są dezynfekowane i wietrzone po każdym pobycie, a personel został odpowiednio przeszkolony i zachowuje wszelkie normy bezpieczeństwa, tak, by zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here