Zdolność kredytowa – dlaczego jest ona aż tak ważna?

0
1882

Ocena naszej zdolności kredytowej jest kluczowym elementem podczas ubiegania się o kredyt w banku. Na podstawie tego badania kredytodawca ustala kwotę jaka zostanie nam pożyczona. Warto jednak pamiętać o tym, że od naszej zdolności kredytowej zależy uzyskanie kredytu. Uzyskanie negatywnej oceny zdolności kredytowej jest zatem równoznaczne z odmową udzielenia nam kredytu.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze czynniki sprawdzane przez bank podczas oceny zdolności kredytowej. Zapraszamy!

Historia kredytowa

W życiu bywa różnie. To właśnie dlatego zdarzają się sytuacje, w których bank odmawia nam  udzielenia kredytu. Najczęstszym powodem dla którego to robi jest nasze zadłużenie bądź opóźnienia w spłatach pozostałych pożyczek. Wbrew pozorom cała nasza historia spłaty dotychczasowych kredytów jest szczegółowo analizowana przez bank. Gdy zatem zdarzyło nam się mieć na tym polu kiedykolwiek poważniejsze problemy, to szanse na nową pożyczkę od banku maleją.

Zatrudnienie

Oprócz historii naszych dotychczasowych kredytów, banki zwracają uwagę także na nasze zatrudnienie. Najważniejszą kwestią jest sama umowa. W przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony nasza sytuacja jest dużo stabilniejsza. Posiadając taką umowę będzie nam znacznie łatwiej uzyskać potrzebny kredyt. Jeżeli natomiast chodzi o umowy cywilnoprawne, to sytuacja jest tu znacznie bardziej skomplikowana. Doradcy kredytowi z firmy Spłata Pożyczek zaznaczają, że warto pamiętać o tym, że taka umowa nie przekreśla całkowicie naszych szans na uzyskanie kredytu. Owszem, będzie to trudniejsze, ale gdy skorzystamy z pomocy specjalisty, to szansa na kredyt nie zostanie całkowicie przekreślona.

Niektóre z banków bardzo skrupulatnie podchodzą do badania naszej zdolności kredytowej. Nie powinno nas zatem dziwić pytanie o naszego pracodawcę. Stabilność firmy, w której jesteśmy zatrudnieni może przeważyć o możliwości wzięcia kredytu. Niepewna sytuacja firmy na rynku zwiększa ryzyko nagłej utraty pracy, a więc źródła dochodu, z którego będziemy opłacali nasz kredyt.

Budżet domowy

Na zdolność kredytową duży wpływ ma także nasz domowy budżet. Wliczany jest w to nie tylko nasz comiesięczny dochód, ale także ponoszone przez nas wydatki (jak np. opłata za czynsz). Również nasz stan cywilny może mieć wpływ na ostateczną ocenę zdolności kredytowej. Wbrew pozorom ilość osób na naszym utrzymaniu, także jest ważną kwestią dla banku.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, że powyższe czynniki są przykładowymi elementami składającymi się na ocenę zdolności kredytowej. Ile banków, tyle może być kombinacji tego badania. Aby więc nie pogubić się w tym wszystkim, warto zajrzeć na stronę https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/, z której dowiesz się znacznie więcej o zdolności kredytowej oraz czynnikach mających na nią wpływ. Wykwalifikowani eksperci kredytowi wyjaśniają od czego jeszcze zależna może być Twoja ocena zdolności kredytowej. W razie konieczności specjaliści pomogą Ci uzyskać potrzebny kredyt, dostosowany do Twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here