Minimalizm jest chętnie stosowanym trendem w aranżacji wnętrz. I dotyczy wielu aspektów, począwszy od zmniejszania ilości wyposażenia do niezbędnego minimum, aż po ukrywanie instalacji. Biorąc pod uwagę powyższe, w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się zestaw prysznicowy podtynkowy. W czym różni się od swojego klasycznego odpowiednika?
Bateria podtynkowa i natynkowa
To, co w sposób szczególny odróżnia zestaw prysznicowy podtynkowy od natynkowego to sposób montażu. Baterie natynkowe umieszcza się na wykończonej ścianie i składają się z jednego elementu podłączonego do wyjścia wody. W przypadku baterii podtynkowych, mamy do czynienia z instalacją ukrytą w ścianie, a jedynymi, widocznymi elementami są pokrętła służące do regulacji temperatury i ciśnienia wody.
Do jakiej łazienki polecane?
Jako, że zestaw prysznicowy podtynkowy bazuje na instalacji ukrytej w ścianie, decyzję o jego montażu należy podjąć odpowiednio wcześniej – już na etapie projektowania łazienki. Wtenczas niepotrzebne będzie skuwanie tynków. Tego typu baterie można łączyć w dowolny układ i swobodnie komponować poszczególne elementy armatury. W rezultacie, montaż takiego zestawu jest szczególnie polecany w minimalistycznych, futurystycznych aranżacjach oraz tych, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku baterii natynkowych. Są one bowiem idealnym rozwiązaniem dla osób, które szybko pragną przeprowadzić metamorfozę łazienki – bez konieczności odbywania długich remontów.
Zalety i wady
Zestawy prysznicowe podtynkowe skrywają w sobie wiele atutów. Jednym z niezaprzeczalnych jest nowoczesny design. Dzięki oszczędnemu wzornictwu i możliwości ukrycia niektórych elementów instalacyjnych, cieszyć się można modnym minimalizmem, który nie dość, że zapewni więcej miejsca w łazience, to dodatkowo skróci czas mycia. Mniejsza ilość wystających elementów sprzyja bowiem w utrzymaniu w czystości, co szczególnie doceniają osoby nie przepadające za sprzątaniem. Tego typu armatura gwarantuje również większą przepustowość, co okazuje się szczególnie przydatne w sytuacji, gdy korzysta się z kilku źródeł wody.
Niestety, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Największym mankamentem zestawów prysznicowych podtynkowych jest trudność w usuwaniu ewentualnych usterek, a także wyższa cena.
A baterie natynkowe? Jakie mają atuty? Jako, że występują w wielu odsłonach stylistycznych, z łatwością można je dostosować zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych przestrzeni. Do tego dochodzi niższy koszt zakupu, łatwy montaż oraz nieskomplikowane usuwanie awarii.