basen

Wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy lata – rozkoszujemy się długimi dniami, ciepłym powietrzem i cudownym słońcem. Co jednak, gdy upał zbyt mocno daje się we znaki, a do najbliższego jeziora czy morza jest zbyt daleko? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się basen w ogrodzie czy na tarasie – jeszcze do niedawna posiadali go jedynie nieliczni, dziś ciężko znaleźć kogoś, kto ma działkę i nie korzysta z uroków orzeźwiającej kąpieli. Jaki jednak basen najlepiej wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje basenów

Zasadniczo wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy basenów. Dla najmłodszych najlepiej spiszą się doskonale znane baseny dmuchane, których rozmiary co prawda nie są zbyt okazałe, jednak wielkim atutem jest cena oraz prostota. Są zazwyczaj płytkie, stabilne i bardzo bezpieczne. Dla bardziej wymagających poleca się baseny rozporowe, nieco większe i wytrzymalsze, mogące pomieścić nawet kilka osób. Prawdziwą furorę jednak ostatnimi laty robi basen stelażowy, o nieco bardziej złożonej konstrukcji i wyższej cenie, jednak świetnie spisujący się w rodzinnych zabawach.

Największe zalety i wady basenów stelażowych

Basen stelażowy składa się ze zbiornika rozpostartego na najczęściej metalowym stelażu, który zapewnia stabilność oraz dużą wytrzymałość – są to kluczowe cechy, dzięki którym rozmiary basenów sięgają nieraz kilku metrów długości i kilkudziesięciu tysięcy litrów pojemności. To właśnie rozmiar i głębokość są ich największą zaletą – większe modele umożliwiają swobodną kąpiel całej rodziny, pływanie, a nawet nurkowanie. Do ich wykonania używa się więc materiałów najwyższej jakości, które gwarantują wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i warunki pogodowe. W zestawie często znajdziemy dodatkowe akcesoria, które jeszcze bardziej urozmaicą zabawę – mogą to być drabinki, zjeżdżalnie, dmuchane elementy czy siatka do gry w piłkę. Jest to więc doskonały wybór zwłaszcza dla rodzin z dziećmi – gdy dorośli się relaksują, ich pociechy mogą aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu.

Basen stelażowy tak naprawdę ma tylko dwie wady, o których warto wspomnieć – pierwszą jest oczywiście cena, wyraźnie wyższa niż basenów dmuchanych i rozporowych, drugą zaś bardziej wymagająca konstrukcja, której montaż może mniej wprawnym sprawić trochę problemów. Co zrozumiałe, wymaga on też więcej wolnego miejsca.

Wybór basenu stelażowego

Przed zakupem należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach: doborze odpowiedniego kształtu, rozmiaru i głębokości zbiornika, dopasowaniu do liczby i wieku użytkowników, a także ich oczekiwań – czy ma on służyć głównie do relaksu i wypoczynku, czy raczej do gier i zabaw. Warto zapoznać się wcześniej z ofertami specjalistycznych sklepów (takich jak np. https://basenyogrodowe.pl/21-baseny-stelazowe), by obyć się z najpopularniejszymi rozwiązaniami – typami stelaży, pomp i filtrów do wody czy atrakcyjnych gadżetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here