Co to znaczy, że studia są niestacjonarne? Kiedy warto postawić na studiowanie zaoczne

Można wyróżnić dwa podstawowe tryby nauki w szkole wyższej: studia stacjonarne i niestacjonarne – zwane bardziej potocznie – studiami dziennymi i zaocznymi (choć w przypadku studiów niestacjonarnych warto pamiętać, że zalicza się do nich także studia hybrydowe czy online). Czym charakteryzują się studia zaoczne, kiedy wybór takiego trybu nauki może być dobrym pomysłem?

Studia zaoczne – co to?

Na studiach zaocznych zajęcia odbywają się w weekendy – zazwyczaj co 2-3 tygodnie (niekiedy pierwsze zajęcia prowadzone są już w piątkowe popołudnie). Dla wielu osób stanowi to ogromną zaletę, ponieważ studiowanie zaoczne pozwala na łączenie nauki w szkole wyższej z pracą zawodową – i to już od pierwszego roku studiów. Studia zaoczne są też najlepszym wyborem dla osób, które chcą się przebranżowić, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na uczęszczanie na zajęcia w dni robocze.

Co istotne, program studiów niestacjonarnych jest porównywalny z programem studiów stacjonarnych, choć część zagadnień – ze względu na fakt, że zajęcia odbywają się tylko w weekendy – jest podana w skondensowanej formie. Należy jednak podkreślić, że studenci zaoczni mogą w trakcie nauki zdobyć taką samą wiedzę i umiejętności, co studenci stacjonarni, a w dodatku mają szansę podjąć zatrudnienie znacznie szybciej niż osoby studiujące dziennie. Warto zresztą mieć świadomość, że wielu pracodawców bardzo docenia studentów zaocznych – uważając osoby, które nie chcą rezygnować ani z dalszej nauki, ani z pracy zawodowej, za ambitne i gotowe stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Studia zaoczne są zatem świetnym rozwiązaniem zarówno dla młodszych, jak i starszych osób, którym zależy na równoległym rozwijaniu swojej kariery zawodowej oraz kontynuowaniu nauki w szkole wyższej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym są studia niestacjonarne, sprawdź wpis na WSB Merito.

Studia wieczorowe, czyli studia niestacjonarne z zajęciami popołudniowymi

Warto jednocześnie pamiętać, że studia niestacjonarne to nie tylko studia zaoczne czy, wspomniane już, studia hybrydowe lub online. Do studiów niestacjonarnych zalicza się również studia wieczorowe, na których zajęcia odbywają się głównie w dni robocze, ale w godzinach popołudniowych. Ten tryb nauki jeszcze jakiś czas temu cieszył się dużym zainteresowaniem, bo w teorii pozwalał na łączenie pracy zawodowej i nauki na studiach w dni robocze, dzięki czemu student zyskiwał wolne weekendy na odpoczynek. W praktyce jednak było to niezwykle trudne, a studenci wieczorowi często mogli podjąć pracę jedynie na pół etatu (zwłaszcza że w wielu biurach pracuje się do godz. 16-17, a nawet 18). Z tego względu od jakiegoś czasu studia wieczorowe praktycznie nie pojawiają się w ofercie szkół wyższych.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here