Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych

Energia pochodząca ze słońca jest doskonałym sposobem na pozyskanie niemal darmowego prądu, nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstwa instalacji fotowoltaicznych. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, zanim zapadnie ostateczna decyzja o skorzystaniu z dobrodziejstwa fotowoltaiki.

O czym pamiętać przed instalacją paneli fotowoltaicznych?

Decydując się na instalacje fotowoltaiczne przede wszystkim należy mieć na uwadze dostęp paneli słonecznych do ogniw fotowoltaicznych. Dostęp powinien być możliwie jak najdłuższy, a przy tym niczym niezakłócony. Ponadto niezbędne będzie także zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób słońce względem planowanego miejsca umieszczenia instalacji będzie się znajdowało o każdej porze roku.

Oczywiście ze względu na specyfikę instalacji, niezbędne jest także sprawdzenie, czy w planowanym miejscu instalacji fotowoltaicznej nie istnieją jakiekolwiek przeszkody, przez które na panele mógłby padać cień. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, dla ich jak najefektywniejszej pracy niezbędny jest niemal nieustanny dostęp do dobrego naświetlenia przez promienie słoneczne. W tym przypadku nawet z pozoru niewielki cień jest w stanie znacząco obniżyć efektywność działania instalacji.

Dobra firma montująca

Instalacje fotowoltaiczne montowane powinny być przez specjalistów, znających doskonale specyfikę i zasady działania tego typu systemu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Oczywiście, jeżeli ktoś będzie na tyle uparty, że zdecyduje się na samodzielne wykonanie montażu instalacji nikt go przed tym nie powstrzyma, jednak w tym przypadku należy liczyć się z tym, że samowolna instalacja jest równoznaczna z utratą gwarancji ze strony producenta.

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej przez specjalistyczną firmę, można zyskać nie tylko samo założenie instalacji, ale także i kompleksową opiekę specjalisty nad całym projektem oraz ewentualną pomoc doradczo-prawną, jeśli zajdzie taka konieczność. Wiele firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, dzięki swojej bogatej wiedzy jest w stanie skutecznie doradzić w postępowaniu zmierzającym do uzyskania dotacji na stworzenie instalacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here