Czy okulary przeciwsłoneczne faktycznie chronią wzrok

Wiele osób uważa, że okulary przeciwsłoneczne służą tylko temu, by nie raziły nas promienie słoneczne. Mają one jednak jeszcze inne, poważniejsze zadanie, którym jest ochrona narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Powinno się nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV przez cały rok, nie tylko latem, gdy słońce świeci najsilniej. Wyjaśniamy, dlaczego filtr w szkłach jest konieczny.

Uwaga na tanie okulary stojakowe!

Tanie okulary, tzw. „stojakówki”, które można kupić na straganach na rogu ulicy, nad morzem czy w każdym markecie mogą wyglądać stylowo, być modne i rzeczywiście słońce nie będzie cię w nich raziło. Niestety wiele osób nie wie, że okulary te mają jedynie przyciemniane szkła, natomiast nie posiadają żadnych filtrów, które zabezpieczałyby oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Takie okulary co prawda sprawią, że nie będziesz męczyć się i mrużyć oczu, co niewątpliwie jest frustrujące, ale dla wzroku mogą przynieść jeszcze gorsze konsekwencje, niż gdyby w ogóle nie zakładać żadnych okularów! Źrenica bowiem rozszerza się pod ciemnymi szkłami i dociera do niej wówczas więcej światła, a co za tym idzie – więcej promieni UV.

Jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?

Wśród okularów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku można spotkać modele, których szkła mają różne rodzaje filtrów. Zwykle są to:

  • filtr polaryzacyjny,
  • filtr fotochromowy,
  • filtr UVA i UVB.

Filtr polaryzacyjny – kompleksowa ochrona oczu

Polaryzacja w okularach sprawia, że szkła zatrzymują światło, które odbija się od powierzchni płaskich, np. piasku na plaży czy śniegu zimą. Pogorszenie widzenia spowodowane oślepiającym światłem w niektórych sytuacjach może skończyć się tragicznie. Dlatego okulary z polaryzacją to najlepszy model okularów przeciwsłonecznych dla kierowców, ponieważ zapobiegnie niebezpiecznym sytuacjom na drodze, które mogłoby spowodować oślepiające światło odbijające się od asfaltowej nawierzchni po deszczu.

Filtry UVA i UVB – absolutna konieczność

To podstawowy rodzaj filtra, który chroni oczy przed promieniowaniem. Powinny go posiadać każde dobre okulary przeciwsłoneczne. Podczas zakupu sprawdzaj, czy dana para okularów posiada oznaczenie CE, które oznacza, że szkła są zgodne z podstawowymi wymaganiami w Unii Europejskiej. Oznaczenie powinno być wyryte na oprawkach, a nie naklejone – wówczas nie ma pewności, że jest autentyczne. Okulary przeciwsłoneczne z oznaczeniem CE mają także inny ważny parametr, czyli cyfrę w przedziale 0-4. Filtr 0 lub 1 oznacza niewielką ochronę, a filtr 4 – najmocniejszą.

Filtr fotochromowy – co to jest?

Jest to filtr UV, który dodatkowo ma funkcję reagowania na poziom natężenia światła wokoło. Im jaśniej jest na zewnątrz, tym ciemniejsze staną się szkła okularów. I na odwrót – im mniej światła, tym szkła będą jaśniejsze.

Filtry w okularach są konieczne, dlatego jeśli masz ograniczony budżet, wybierz filtry UVA i UVB. Warto kupować okulary ze sprawdzonych źródeł, by mieć pewność, że będą chronić, nie zaś nie psuć wzrok.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here