Drukarka fiskalna jest rodzajem kasy połączonej z komputerem za pomocą specjalnego programu aplikacyjnego. Popularne wśród przedsiębiorców jest korzystanie z kasy fiskalnej, ponieważ z ustawy VAT wynika obowiązek jej posiadania.
Drukarka fiskalna – podstawowe informacje
Zagadnienie tego typu drukarki także jest ujęte w przepisach prawa. Ważnym elementem drukarki fiskalnej jest algorytm, który sprawdza przypisanie nazw sprzedawanych towarów i usług do wysokości podatku od towarów i usług. Drukarka fiskalna stosowana jest w miejscach, w których jest duży asortyment towarów. Zazwyczaj przydają się też tam, gdzie właściciel chce lepiej zarządzać sklepem, prowadząc statystyki sprzedażowe i stany magazynowe na bieżąco aktualizowane. Drukarka podobnie jak kasa fiskalna służy do sprzedaży rejestrowanej, ale pełni tylko i wyłącznie funkcje drukowania i wystawiania faktur, natomiast sprzedaż odbywa się za pomocą programu sprzedażowego podłączonego do komputera lub tabletu. Dużą zaletą drukarek fiskalnych jest to, że oprócz paragonu można wydrukować druki niefiskalne, np. o promocjach informacje, poza tym sprzedaż związana jest z bieżącym aktualizowaniem stanów magazynowych.
Drukarki fiskalne – które warto mieć?
Drukarka fiskalna przed wprowadzeniem do użytku musi posiadać homologację, którą prowadzi Główny Urząd Miar. Fiskalizacji natomiast dokonuje zazwyczaj serwisant, pojęcie to oznacza, że wszystkie informacje zawarte na drukarce będą ewidencjonowane. Drukarka fiskalna zbudowana jest z części elektronicznych oraz ruchomych, przedsiębiorca powinien zachować kopie paragonów przez 5 lat. Zapisywane są one w wersji cyfrowej na zainstalowanej karcie pamięci, jest to drukarka fiskalna z kopią elektroniczną. Drukarki fiskalne tego typu będzie można kupować i instalować tylko do końca 2022 roku. Po tym czasie w użytku będzie wyłącznie drukarka fiskalna online. Urządzenie to łączy się zdalnie z Centralnym Repozytorium Kas, w którym zbierane są wszystkie dane, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, raporty dobowe oraz informacje o przeglądach okresowych. Drukarka fiskalna może łączyć się co kilka godzin z Repozytorium kas i wysyłać informacje. Dzięki temu można na bieżąco ustalać ceny oraz należne podatki i stawki VAT w zależności od rodzaju towaru i usługi. Drukarka oraz cały system sprzedaży, który musi być zainstalowany razem z nią, przynosi w dłuższej perspektywie o wiele więcej korzyści niż sama kasa fiskalna.