W Polsce bardzo duża ilość działalności powiązanych z branżą logistyczną aktywnie wykorzystuje system GS1, którego działanie w głównej mierze opiera się na etykietach logistycznych. Służą one przede wszystkim identyfikacji poszczególnych jednostek. To rozwiązanie, które może pomóc m.in. dostawcom, ale też całym sieciom handlowym.
Czy warto korzystać z etykiet?
Z całą pewnością tak. Przeprowadzone badania wysuwają wyłącznie jeden wniosek – przedsiębiorcy, którzy aktywnie wykorzystują logistyczne etykiety, osiągają znacznie więcej od tych, którzy kompletnie ich nie stosują. Zyski są więc niezaprzeczalne, a korzyści wymierne.
Dzięki zastosowaniu dobrze przygotowanych etykiet oraz połączeniu ich z elektroniczną awizacją można wyraźnie skrócić czas przyjęcia dostawy. To oczywiście bardzo opłacalna korzyść. A statystyki pokazują, że ten czas może zostać skrócony nawet o kilkadziesiąt procent.
Czym właściwie jest etykieta logistyczna?
Mówiąc najprościej – etykiety logistyczne są po prostu kawałkami papierów, na których umieszcza się kluczowe informacje, pozwalające na szybsze zidentyfikowanie towaru. Każda etykieta staje się więc źródłem zróżnicowanych danych. Mogą mieć one formę tradycyjnego tekstu pisanego, jak również i specjalistycznego kodu kreskowego, opartego na systemie GS1.
Analizując dane zawarte na etykietach logistycznych, można dowiedzieć się m.in.: ile produktów występuje na palecie, jaki jest to rodzaj towarów, jaką ma on datę ważności oraz do kogo i przez kogo jest wysyłany. Komunikacja przebiega sprawnie i szybko. Etykieta staje się efektywnym i wartościowym źródłem informacji.
Czy stosowanie etykiet jest trudne?
Znając ogólny zarys tego, jak powinny wyglądać prawidłowo skonstruowane etykiety logistyczne, można wysunąć wniosek, że nietrudno wdrożyć je w politykę biznesu. W rzeczywistości jednak nie jest to aż tak proste, jak się wydaje na samym początku. Wprowadzenie etykiet wymaga dobrego przygotowania i logistycznego zaplanowania.
Już na etapie przygotowywania etykiety logistycznej można popełnić wiele błędów, przez które zawarte na niej informacje będą niemożliwe do odczytania. Każda niepoprawna informacja staje się natomiast poważną przeszkodą, przez którą dostawa może zostać nawet wstrzymana.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod.