Jak wybrać dobrą pralkę

Pralka to sprzęt AGD, który znajduje się w każdym domu. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie przecież konieczność ręcznego prania wszystkich ubrań, szczególnie w przypadku dużej rodziny. Jak jednak dobrać pralkę do naszych potrzeb? Zbyt mała wymusi częstsze pranie, a za duża może wpłynąć na zwiększenie rachunków za prąd. Co jeszcze ma znaczenie poza jej ładownością? Sprawdź, jak wybrać dobrą pralkę do Twojego domu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Rozważasz zakup nowej pralki? Duży wybór może sprawić pewien kłopot, szczególnie gdy nie jesteś pewien, czego dokładnie potrzebujesz. Sprawdź, jakie kryteria mogą okazać się istotne.

  • Ustawienia prania – wiele w pełni automatycznych pralek oferuje różne programy do do prania, takich jak pranie delikatne lub pranie wełny. Niektóre można dostosować automatycznie. Co więcej swoje ulubione ustawienia możesz zapisać, aby mieć je pod ręką. Zastanów się zatem jakich funkcji szukasz.
  • Cykl wirowania –  cykl wirowania jest oznaczony liczbą obrotów na minutę. Delikatne produkty powinny być wirowane tylko w cyklu 300-500 obr./min, podczas gdy bardziej wytrzymałe materiały mogą wymagać prania w 1000 obr./min.
  • Wydajność – jak wydajna powinna być Twoja pralka, jeśli chodzi o oszczędzanie energii i wody? Ekonomiczny pralka oznacza oszczędności w dłuższej perspektywie.
  • Rozmiar – pralki ładowane od góry są zwykle węższe niż w pralki ładowane od przodu. Potrzebujesz ustawić pralkę w ciasnym kącie? Zdecyduj się zatem na pralkę ładowaną od góry – zabierze mniej miejsca w łazience. W większości przypadków lepszym rozwiązaniem okaże się pralka ładowana od przodu. Jej ładowność będzie zazwyczaj większa.
  • Ładowność – jeśli masz dużą rodzinę, będziesz potrzebować pralki, która może przyjąć większe obciążenia. Dla jednej osoby w większości przypadków wystarczająca ładowność to ok 3-4 kg. W przypadku rodziny 2+1 wybierz pralkę o ładowności min. 7 kg.
  • Wbudowana suszarka – jeśli nie masz czasu na rozwieszanie prania, pralka z wbudowaną suszarką może być dla Ciebie odpowiednią opcją.
  • Materiał bębna – materiał bębna pralki może występować w różnych odmianach, takich jak plastik, stal nierdzewna lub nawet emalia porcelanowa, przy czym stal jest wersją droższą i najtrwalszą. Ponadto emalia jest prawdopodobnie mniej trwała niż inne materiały, jej zaletą będzie jednak niższa cena.
  • Wstępne namaczanie – przydatna zwłaszcza w przypadku, gdy pierzesz dziecięce ubrania, na których często znajdują się trudne do usunięcia plamy.

pralko-suszarka

A może pralko-suszarka?

Pralko-suszarka to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą zoptymalizować czas. Jest to urządzenia typu wszystko w jednym, gdyż posiada funkcje standardowej pralki w połączeniu z suszarką. Dzięki wysokiej wydajności i pełnemu cyklowi wirowania Twoje ubrania będą całkowicie suche i gotowe do użycia. To jednocześnie dobry wybór, gdy masz małe mieszkanie i rozstawianie suszarki do prania może okazać się problematyczne. Zaletę pralko-suszarki stanowi fakt, iż jej tym samym rozmiarów, co tradycyjna pralka. Jednocześnie zapewnia pełne bezpieczeństwo Twoich ubrań, które nie niszczą się i nie kurczą podczas suszenia. Musisz mieć jednak na uwadze, że  połączenie dwóch cykli zajmuje nawet do 6 godzin, czyli znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku pojedynczej maszyny.

Co jeszcze będzie istotne przy wyborze pralki?

Z pewnością podczas zakupu kierujesz się również ceną. Ile kosztuje dobrej jakości pralka? W promocyjnej cenie pralki w sklepie Sferis możesz kupić nawet za mniej niż 1000 złotych. Za pralkę o większej ładowaniu i wyższym stopniu zaawansowania zapłacisz zaś w granicach 2000-2500 złotych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here