Jak zaadresować list do Anglii

Sposób adresowania listu do Anglii różni się nieco od adresowania przesyłki krajowej. Dlatego, zanim udamy się do wybranej placówki pocztowej, warto zweryfikować zakres niezbędnych danych odbiorcy oraz ich właściwe rozmieszczenie na kopercie. W przeciwnym wypadku świąteczna kartka dla bliskich za granicą czy ważne dokumenty do firmy w Wielkiej Brytanii mogą nie zostać doręczone na czas. Jak zaadresować list do Anglii?

Adresowanie listu do Wielkiej Brytanii

Przystępując do adresowania listu zagranicznego, warto dokładnie sprawdzić wszelkie dane odbiorcy. Pomyłka np. w nazwie hrabstwa lub ulicy może wiązać się ze sporym opóźnieniem terminu doręczenia. W przypadku adresowania listu do Wielkiej Brytanii bardzo ważna jest znajomość prawidłowego kodu pocztowego, który precyzyjnie wskazuje na miejsce zamieszkania. Jego pierwsza część składa się 2-4 znaków (liter i cyfr)  i kombinacja ta wskazuje na hrabstwo, z kolei druga część zawiera 1 cyfrę i 2 litery. W trakcie wysyłania listu do Anglii warto więc upewnić się, czy posiadamy odpowiedni kod, np. korzystając w tym celu z oficjalnej strony brytyjskiego urzędu pocztowego. Dodatkowo musimy pamiętać, że jego poszczególne fragmenty  nie są rozdzielane myślnikami (jak to funkcjonuje w Polsce). Pomiędzy pierwszą i drugą częścią kodu pocztowego w Wielkiej Brytanii powinna znaleźć się za to spacja (odstęp).

Jak zaadresować kopertę do Anglii?

Jeżeli nie wiemy, jak zaadresować list do Anglii, początkowo należy dokładnie przeanalizować zakres niezbędnych informacji oraz ich właściwą kolejność. Dla przykładu: w przeciwieństwie do polskich standardów numer domu w Wielkiej Brytanii podawany jest przed nazwą ulicy. Zanim udamy się na pocztę, warto więc zapoznać się ze wzorem adresowania kopert do Anglii, dzięki któremu poznamy dodatkowo prawidłowe rozmieszczenie wszelkich danych. Wśród nich powinny znaleźć się:

  • nazwisko odbiorcy (ewentualnie nazwa firmy),
  • nazwa domu (jeśli taką posiada),
  • numer budynku i ulica (dokładnie w tej kolejności),
  • miejscowość,
  • hrabstwo,
  • kod pocztowy.

Oczywiście musimy pamiętać, aby nie stosować żadnych polskojęzycznych nazw (np. Anglia) oraz skrótów (np. RP czy Sz.P.). Dodatkowo zgodnie ze wzorem adresowania koperty do Anglii, jeżeli poza numerem budynku, musimy podać jeszcze numer mieszkania, to nie używamy w zapisie ukośnika np. 123/8. Po prostu umieszczamy dodatkową informację poniżej np. “Flat 8”.

W trakcie adresowania listów do Anglii należy pamiętać również o właściwym ułożeniu poszczególnych danych. Informacje na temat odbiorcy powinny znajdować się na środku przedniej części koperty. Z kolei dane nadawcy umieszczamy (podobnie jak w przesyłkach krajowych) w lewym górnym rogu.

Wysyłanie listu do Anglii – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim przystąpimy do wypełniania koperty, warto także zapoznać się z listą anglojęzycznych zwrotów grzecznościowych. Do popularnych wyrażeń poprzedzających nazwisko odbiorcy należą m.in. Mr i Sir (do mężczyzny), Mrs (do zamężnej kobiety), Miss (do panny) czy Ms (do kobiety bez określania jej statusu cywilnego). W trakcie adresowania listów do Anglii można również posłużyć się zwrotem Esq., który stanowi odpowiednik polskiego wyrażenia “Szanowny/Szanowna”.

Jeśli już wiemy, jak adresować listy do Anglii, warto również skupić się na takich kwestiach, jak odpowiednia wysyłka i pakowanie. Bardzo często wybór pada na międzynarodowe firmy kurierskie, które zapewniają szybki termin realizacji. Dodatkowo proces nadania paczki jest wyjątkowo prosty i odbywa się niemal w całości za pośrednictwem internetu. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przy większych przesyłkach np. gdy decydujemy się na wysłanie rozmaitych przedmiotów. Wówczas należy koniecznie zainwestować w koperty kurierskie, które stanowią ochronę dla załączonej dokumentacji przewozowej. Jeśli jednak mamy wątpliwości, jak wysłać list do Anglii, warto udać się w tym celu do tradycyjnej placówki pocztowej. Jej pracownicy rozwieją nasze wszelkie wątpliwości, a także pomogą w doborze odpowiedniego znaczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here