siedzenie pneumatyczne

Istnieje kilka elementów mających znaczący wpływ na komfort użytkowania dowolnego modelu ciągnika rolniczego. Pomijając podstawowe kwestie techniczne związane z mechaniką tego typu pojazdów – skutecznością działania układu wspomagania kierownicy czy płynnością pracy skrzyni biegów, ważne znaczenie mają również pomniejsze układy i akcesoria. Dużym atutem nowoczesnych ciągników jest m.in. zainstalowana w nich klimatyzacja czy siedzenie pneumatyczne, które amortyzuje wstrząsy podczas jazdy.

Modernizacja kabiny ciągnika rolniczego

O ile wyposażenie ciągnika w wydajny system klimatyzacji wiąże się z koniecznością jego głębokiej modernizacji, o tyle inwestycja w siedzenie pneumatyczne i jego montaż jest zadaniem stosunkowo łatwym w przeprowadzeniu. Oczywiście najlepiej od razu zdecydować się na wszechstronną modernizację kabiny ciągnika rolniczego i wyposażenie jej zarówno w klimatyzację, jak i wygodny, amortyzowany fotel, ale przy ograniczonych zasobach finansowych, chcąc przynajmniej częściowo poprawić komfort codziennego użytkowania ciągnika, na początku można zdecydować się na zakup samego fotela pneumatycznego. Dobrej jakości siedzisko z zagłówkiem i podłokietnikami, czujnikiem obecności kierowcy i pasami bezpieczeństwa można zamówić w sklepach lub hurtowniach specjalizujących się w sprzedaży części zamiennych do maszyn rolniczych w zasadzie od ręki. Oczywiście tego typu sprzęt nie jest tani, ale ma duży wpływ na komfort obsługi nie tylko ciągników, ale i wielu innych kategorii maszyn, w tym kombajnów, ładowarek czy wózków widłowych.

Drobne modyfikacje, które poprawią komfort obsługi ciągnika

Poza dużymi inwestycjami, jakimi z pewnością są zakup siedziska pneumatycznego czy instalacja układu klimatyzacji, komfort użytkowania ciągnika rolniczego możemy podnieść również nieco tańszym sposobem. Przykładem może być inwestycja w porządne siłowniki gazowe, które ułatwią otwieranie drzwi i okien w ciągniku, zwłaszcza okna tylnego. Niewielką inwestycją będzie wymiana wycieraczek, dzięki czemu jazda w deszczu będzie bardziej komfortowa czy wymiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesne lampy LED, które zużywają mniej energii, a oferują znacznie więcej światła, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale i wygodę pracy po zmierzchu. Oczywiście mniejsze modernizacje nie wpłyną w tak dużym stopniu na wygodę użytkowania ciągnika, jak zainstalowane w nim profesjonalne siedzenie pneumatyczne czy klimatyzacja, ale przynajmniej częściowo zwiększą jego funkcjonalność, szczególnie przy niesprzyjającej aurze oraz po zapadnięciu zmroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here