Mikrofon dynamiczny

Sprzęt audio używany jest zarówno do wzmacniania dźwięków, jak też do ich rejestrowania. Jakość dźwięku w znacznym stopniu zależy od rodzaju użytego mikrofonu. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się prosty w budowie i sposobie działania mikrofon dynamiczny. Można go używać zarówno w studio nagrań, jak też w plenerze.

Nagrywanie i przekazywanie dźwięków

Dźwięk w mikrofonie dynamicznym generowany jest za pomocą cewki, która pobiera fale akustyczne absorbowane z przestrzeni przez cienką membranę. Ponieważ nadaje się on do rejestrowania głośnych dźwięków, wykonawcy rockowi często używają go do nagrywania w studio swoich wokali. Mikrofonem dynamicznym można również nagrywać warstwę dźwiękową filmów realizowanych podczas koncertów estradowych. Dzięki temu że zbiera on dźwięki z najbliższego otoczenia, można utrwalić nie tylko występ ale również reakcję publiczności, co podkreśla nastrój panujący na imprezie. Mikrofon dynamiczny ze złączem USB można podłączyć bezpośrednio do komputera. Jest automatycznie rozpoznawany, więc nie zachodzi potrzeba instalowania dodatkowych sterowników. Znakomicie posłuży do korzystania z różnego typu komunikatorów głosowych jak np. Skype czy Facebook Messenger. Zapewni odpowiednią jakość przekazu. Można też używać mikrofonu dynamicznego do różnych urządzeń z interfejsem USB takich jak laptop, konsola do gier czy innego rodzaju sprzęt audio.

Występy na żywo

Mikrofon dynamiczny najczęściej wykorzystywany jest na scenie podczas imprez organizowanych poza salą koncertową. Jest odporny na wysokie ciśnienie akustyczne, więc można generować dźwięki o znacznej głośności, docierające nawet do miejsc bardziej odległych od estrady. Ma to duże znaczenie, gdyż w plenerze nie da się wprowadzić w przestrzeni adaptacji akustycznej, wpływającej na czytelność warstwy głosowej i instrumentalnej. Charakterystycznymi cechami mikrofonu dynamicznego jest niezbyt wysoka czułość i brak podatności na sprzężenia. Dlatego dobrze współpracuje z całą resztą sprzętu nagłaśniającego. Organizatorzy koncertów lub innych imprez rozrywkowych na wolnym powietrzu nigdy nie mogą dokładnie przewidzieć warunków pogodowych. Mikrofon dynamiczny jest odporny na czynniki zewnętrzne takie jak deszcz lub podwyższona wilgotność powietrza. Można więc prowadzić koncerty w różnych warunkach atmosferycznych. Odporność mikrofonu na uszkodzenia mechaniczne jest walorem cenionym podczas użytkowania i transportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here