Jeśli szukamy małego domu parterowego na działkę z wjazdem od południa, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, które decydują o trafności wyboru. Aby uzyskać funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, warto wybierać takie projekty domów, które wydobędą wszystkie atuty południowej ekspozycji oraz w kompaktowej formie zawrą wszystkie niezbędne pomieszczenia. Mały dom nie musi oznaczać niedostatku miejsca. Sprawdź, czym się kierować dokonując wyboru?
Idealne doświetlenie strefy dziennej
Jednym z największych atutów działki z wjazdem od południa jest obfite nasłonecznienie. Warto to wykorzystać, wybierając projekty domów, w taki sposób, aby jak najwięcej naturalnego światła docierało do wnętrz. Salon, jadalnia i kuchnia – pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu – powinny być usytuowane od strony południowej. Decyzja o tym, czy od frontu ma być zlokalizowana kuchnia, czy pokój dzienny zależy głównie od preferencji inwestorów. Jeśli pracując w kuchni chcemy mieć widok na front działki i móc kontrolować, kto wchodzi na posesję postawimy na kuchnię od frontu. Taki układ oferuje również najlepsze doświetlenie blatu roboczego, a tym samym wygodną pracę przez cały dzień. Lokując natomiast od frontu salon staramy się podkreślić jego reprezentacyjny charakter. Zapraszając do domu gości wprowadzamy ich od razu do pokoju dziennego, goszcząc w tętniącym sercu domu. Kuchnia jest wtedy subtelnie schowana w dalszej części budynku. Decyzja o lokalizacji poszczególnych pomieszczeń to najczęściej wybór zgodny z preferencjami konkretnego inwestora. Obie propozycje mają swoje zalety i bronią się w trakcie użytkowania. Istotne jest, by dzienne światło mogło swobodnie penetrować wnętrze nowego domu. W tym celu warto pomyśleć o większych przeszkleniach.
Większe przeszklenia – estetyka i funkcjonalność na co dzień
Zastosowanie dużych przeszkleń znacząco poprawi jakość życia w nowym domu z południową ekspozycją strefy dziennej. Dzięki nim wnętrza staną się bardziej przestronne i wypełnione naturalnym światłem, co korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Duże okna najlepiej umieścić w salonie, kuchni i jadalni, by stworzyć jasne i przytulne pomieszczenia. Przy wyborze przeszkleń warto zwrócić uwagę na ich izolacyjność, bezpieczeństwo i estetykę. Pamiętajmy, że wybierając projekty domów z dużymi przeszkleniami niezbędna będzie odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Nadmiar słońca, szczególnie w upalne dni, może powodować nadmierne przegrzewanie się wnętrza. Jeśli nie mamy w planach montażu klimatyzacji warto zadbać o rolety, okiennice, lub inne elementy umożliwiające kontrolę nad ilością dziennego światła wpuszczanego do wnętrza.
Przejrzysty układ pomieszczeń – ergonomia i funkcjonalność przede wszystkim
Układ pomieszczeń w domu parterowym o powierzchni do 100 m² powinien być przemyślany tak, aby zapewnić wygodę użytkowania i łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Warto rozważyć wydzielenie strefy dziennej od nocnej. Strefa dzienna, z salonem, jadalnią i kuchnią, powinna być usytuowana od strony południowej, a sypialnie i łazienki – od strony północnej lub wschodniej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy sobie odpowiednią ilość prywatności i ciszy w sypialniach. Jeśli projekty domów wybrane do realizacji posiadają jedna z sypialni od południa warto pomyśleć o stworzeniu w niej gabinetu, lub pokoju dla gości. Lokalizacja północna będzie znacznie korzystniejsza dla sypialni, gdyż unikniemy nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń i ekspozycji na front działki, obok którego zlokalizowana jest, mniej lub bardziej ruchliwa, droga.
Dostosowanie do kształtu działki
Przy wyborze projektu domu parterowego warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość działki. Na wąskich działkach najlepiej sprawdzą się projekty domów o wydłużonej bryle, z długą ścianą boczną. Na działkach o nieregularnym kształcie można wykorzystać możliwość indywidualnego dostosowania projektu gotowego. Taka modyfikacja jest możliwa do wykonania na etapie adaptacji planów do konkretnej działki. Autorskie dopasowanie projektu pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Zmiany może wprowadzać uprawniony architekt, który po konsultacji z inwestorami naniesie modyfikacje na dokumentację projektową.
Warto również zastanowić się nad dodatkowymi elementami, które mogą poprawić funkcjonalność i estetykę domu. Możliwości jest wiele: zadaszony taras, garaż w bryle budynku, przestronny hol, czy też dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.galeriadomow.pl/