Problemy związane z wilgocią i kondensacją w domkach drewnianych

Wyobraź sobie, że w końcu masz swój wymarzony domek drewniany – dokładnie taki, jaki chciałeś. Odpoczywasz sobie spokojnie w ciepły letni dzień, otoczony pięknem natury aż nagle pojawia się problem z pleśnią i skraplaniem pary wodnej w Twojej drewnianej oazie. Domki drewniane to wyjątkowe konstrukcje, ale wymagają również wyjątkowej opieki. Dlatego, nie pozwól, aby wilgoć i pleśń zniszczyły Twoją drogocenną inwestycję.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to podpowiemy Ci, że pierwszym miejscem, w którym należy zacząć zapobiegać wilgoci, pleśni i kondensacji pary wodnej jest łazienka. Łazienki ze swojej natury są pełne wilgoci, która może prowadzić do rozwoju pleśni. Długie gorące prysznice, spłukiwane toalety i cieknące krany to tylko kilku winowajców. Jeśli, jednak nie możesz namówić swojej rodziny do wzięcia krótszych, chłodniejszych pryszniców, wypróbuj niektóre z proponowanych w tym artykule rozwiązań.

Problem z pleśnią w domkach drewnianych

Jeśli jest coś, co można powiedzieć o pleśni, to to, że uwielbia wilgoć. Natomiast, wilgoć jest największym wrogiem drewna. W dużej szczególności przed wilgocią należy chronić swoje domy z drewna całoroczne, ponieważ są użytkowane w czasie jesiennych i zimowych miesięcy, kiedy wilgotność powietrza jest największa. Narażenie na naturalne elementy (takie jak deszcze, czy śnieg) może powodować problemy z wilgocią, które z kolei mogą prowadzić do pleśni. To są czynniki zewnętrzne, z którymi trzeba walczyć. Natomiast, istnieją jeszcze czynniki wewnętrzne, takie jak skraplanie się pary wodnej po kąpieli, co prowadzi do zwiększania wilgotności, a następnie rozwoju pleśni. Jeśli wilgoć jest obecna w konstrukcjach, jakimi są domki drewniane, może łatwo wsiąknąć w drewno, a to tylko jeden krok od rozwoju pleśni. Z tego powodu, w domkach drewnianych może pojawić się pleśń. Pamiętaj, że zawartość wilgoci w drewnie Twojego domku będzie się zmieniać w zależności od zmieniającego się klimatu i warunków pogodowych. Dlatego, ważne jest, żebyś zrobił wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać tę wilgoć pod kontrolą i zapobiec jej gromadzeniu się i powodowaniu pleśni.

Problem z kondensacją w domkach drewnianych

Domki drewniane powstają z naturalnego materiału budowlanego, jakim jest drewno i tarcica. W zależności od obróbki zastosowanej na drewnie, surowiec ten może naturalnie zwiększać i zmniejszać rozmiar w ciągu całego roku. Zależy to również od klimatu; wraz ze zmianą klimatu w otoczeniu zmienia się również wilgotność wewnątrz budynku. Pomyśl o tym, kiedy jesteś w domku z drewna w zimny dzień. Na zewnątrz jest zimno, ale wewnątrz obecne jest powietrze, które zdążyło się nagrzać, wskutek czego na oknach może łatwo wystąpić kondensacja. Kondensacja to nic innego jak proces, w którym para wodna zamienia się z powrotem w ciekłą wodę. Inaczej mówiąc, jest to skraplanie się pary wodnej i to zjawisko często występuje jako nieodłączny problem w domkach z drewna. Jest on szczególnie widoczny, jeśli chodzi o domki drewniane, w których przebywa się w czasie zimnych i wilgotnych miesięcy. Jeśli ogrzejesz swój domek letniskowy całoroczny od wewnątrz, gdy na zewnątrz jest zimno, to natychmiast zachodzi proces kondensacji.

Jak możesz rozwiązać ten problem?

Prostą odpowiedzią jest zastosowanie konserwacji od wewnątrz budynku. Ludzie często stosują czynności konserwacyjne tylko od zewnętrznej strony konstrukcji, doceniając znaczenie i piękno jakim odznaczają się domki drewniane. Widzą, że dzięki temu ich drewniana elewacja jest w dobrym stanie. Jeśli, jednak chodzi o wnętrze budynku, właściciele drewnianych konstrukcji nigdy o tym nie myślą. Wiele osób zwyczajnie zapomina o tym, że wewnętrzną część również należy poddawać konserwacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ konserwacja zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domku z drewna faktycznie skutecznie równoważy kondycję drewna. To oznacza, że zapobiega przemieszczaniu się wilgoci w drewnianej strukturze.

Gdy tylko domki drewniane wymieniają swoją wewnętrzną temperaturę powietrza wraz z temperaturą zewnętrzną, woda w drewnie chętnie wycieka z pomieszczeń, powodując tym samym parę wodną. Jeśli jedynym sposobem, aby pozbyć się skroplonej wody jest wywietrzenie budynku poprzez otwieranie drzwi i okien, to właśnie to zrób. Jednak to nie wszystko, co możesz zrobić. Warto jest również zadbać o odpowiednią izolację domku z drewna tak, aby zimno z zewnątrz nie miało dostępu do środka. Gdy dwie różne temperatury powietrza przestaną się wymieniać, Ty pozbędziesz się problemu z wilgocią i kondensacją. Natomiast, gdy wilgoć już jest obecna w domku drewnianym, należy systematycznie ogrzewać wnętrze budynku, aby się jej pozbyć. Dlatego, aby chronić domki drewniane przed wilgocią i kondensacją, należy pamiętać o czterech prostych, ale bardzo ważnych wskazówkach:

  1. Izolacja;
  2. Ogrzewanie;
  3. Wentylacja;

Jeśli będziesz się stosował do tych czynności, możesz być pewien, że problem wilgoci i skraplania się pary wodnej nie będzie dotyczył Twojego domku z drewna. To natomiast oznacza mniej problemów i wydawania oszczędności na naprawy.

Jak usunąć pleśń, która zdążyła się pojawić?

Jeśli chodzi o usuwanie pleśni to jest dość prosta aktywność. Większość ludzi robi to za pomocą wybielacza, który jest odpowiednim środkiem, ale nie najlepszym, ponieważ jego bazą jest woda. Używając takiego produktu najważniejsze jest, aby upewnić się, że wysycha on w ciągu jednego lub dwóch dni, w przeciwnym razie może powodować inne problemy. Należy nakładać taki środek od dołu do góry, aby uniknąć trwałych smug, które pozostawiają mało estetyczne wykończenie. Jeśli planujesz zastosować inny zabieg, sprawdź kilka razy, że z całą pewnością można go stosować na drewnie.

Oczywiście, czyszczenie drewna nie przyniesie żadnego efektu, jeśli nie podejmiesz dalszych kroków, aby zapobiec problemowi związanemu z nawrotem pleśni. Po usunięciu pleśni i gdy drewno zostało dokładnie oczyszczone i całkowicie wysuszone, nadszedł czas na pielęgnację drewnianej struktury. Użyj wysokiej jakości środków do ochrony drewna, aby wzmocnić jego barierę i zabezpieczyć przed kolejnym możliwym pojawianiem się pleśni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ będzie to długofalowe rozwiązanie zapobiegające powrotowi pleśni. Pamiętaj, że Twoim celem jest nie tylko usunięcie istniejącej pleśni, ale również uniknięcie jej powrotu. Dzięki temu, domki drewniane pozostają w doskonałym stanie przez cały rok.

Nie da się ukryć, że wilgoć i kondensacja to duży problem w przypadku drewna i może powodować duże trudności, jeśli chodzi o drewniane pokrycia dachowe, drewniane ściany, oraz drewniane podłogi. Niektórych ze szkód wyrządzonych przez wilgoć nie da się cofnąć, co oznacza, że prowadzą one do kosztownych napraw. Dlatego, tak ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania wilgoci i skraplania się pary wodnej w domkach drewnianych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here