Przewody optyczne SPDIF – kilka porad dla kupujących

0
1936

Kable oznaczone jako SPDIF lub S/PDIF są wykorzystywane w przesyłaniu sygnałów dźwiękowych. Po zmianie sygnału na zapis cyfrowy został on przetransportowany bez żadnych potencjalnych zakłóceń lub zniekształceń. Dzięki temu przewody te cieszą się dużą popularnością wśród osób stawiających na maksymalnie krystaliczną jakość dźwięku. Poniżej skupiamy się specyfikacji przewodów SPDIF, dowiesz się jakie odmiany tych kabli znajdziesz w sklepach, z czego wynika ich wyjątkowa przydatność oraz jak rozpoznać przewód dobrej jakości.

Przewody SPDIF – i ich użycie w sprzętach elektronicznych 

Kable optyczne (SPDIF) to przewody popularne i chętnie stosowane. Wiele urządzeń z kategorii RTV posiada oznaczenia SPDIF, świadczące o możliwości stosowania tego typu kabli. Możesz podłączyć je do telewizora, amplitunera kina domowego, systemu nagłośnieniowego, dekodera oraz licznych innych sprzętów. Sama nazwa SPDIF jest skrótem oznaczającym Sony-Philips Digital Interface Format. Przewód ten powstał w wyniku współpracy Sony i Philips nad maksymalizacją jakości dźwięku w warunkach domowych. 

Dzięki wykorzystaniu przewodów SPDIF masz możliwość przesyłania danych dźwiękowych z jednego nośnika danych lub urządzenia, do drugiego. Jeśli zależy Ci na odtwarzaniu dźwięku w maksymalnie wysokiej jakości, bez niepotrzebnych szmerów i innych zakłóceń, wówczas SPDIF powinien znaleźć się w Twoim wyposażeniu.

Często SPDIF wykorzystywane jest w podłączaniu odtwarzaczy płyt CD oraz DVD. Dzięki temu nie ma potrzeby konwertowania plików z jednego nośnika na drugi, lecz możliwe jest ich natychmiastowe odtwarzanie. Wśród dostępnych przewodów SPDIF znajdziesz dwie główne kategorie. Pierwszą tworzą elektryczne przewody ze złączem RCA. Drugie – bardziej popularne – to przewody optyczne, wykorzystujące złącze toslink.

Jak wybierać przewody SPDIF? 

Wybór przewodu SPDIF nie jest zupełnie łatwy. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na kilka spraw technicznych, które pomogą Ci odnaleźć przewód maksymalnie zadowalający. Zacznijmy od tego, że poszczególne przewody SPDIF pochodzące od różnych producentów mogą różnić się sposobem wykonania, konstrukcją, typem zastosowanej otuliny oraz innymi parametrami. Warto wybierać szczególnie te przewody SPDIF, w których konstrukcji wykorzystano miedź beztlenową. Gwarantuje ona maksymalnie krystaliczny przesył danych, bez niepożądanych szumów i zakłóceń. 

Istotny jest sposób wykonania styków w interesującym Cię przewodzie. Polecamy sięgać po te produkty, których styki wykonane z mosiądzu bądź złota. Styki takie odznaczają się wysokim stopniem wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. 

Warto też zwrócić uwagę na obecność ekranowania, eliminującego zakłócenia typu elektromagnetycznego. Szczególnie dobrze wypadają przewody, w których zastosowano ekranowanie wielowarstwowe. 

Ponadto, ważna jest długość samego przewodu. Powinna być dopasowana do Twoich potrzeb w zakresie podłączenia wybranego sprzętu oraz przesyłu danych pomiędzy urządzeniami. Wśród dostępnych, znajdziesz przewody wyjątkowo krótkie – o długości zaledwie 50 centymetrów – jak i kable długie na 15, 20 lub nawet 30 metrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here