Uraz nadgarstka bez opuchlizny

Ból nadgarstka po upadku może oznaczać kontuzję, nawet gdy występuje bez opuchlizny. Przyczyną wystąpienia urazu może być choćby niefortunne podparcie ręką podczas upadku. Nawet przy zwykłym stłuczeniu warto zadbać o nadgarstek, by nie nasilać dolegliwości i umożliwić mu gojenie. Jak leczyć ból nadgarstka po urazie? Podpowiadamy!

Ból nadgarstka po upadku bez opuchlizny – przyczyny

Brak obrzęku wokół nadgarstka wcale nie oznacza, że problem nie jest poważny. Jednym z powodów wystąpienia bólu może być choćby zespół cieśni kanału nadgarstka, na który wskazuje mrowienie w okolicy kciuka i palców, zanik mięśni kłębu kciuka, osłabienie chwytu oraz ograniczenie ruchów1.

Przyczyną wystąpienia bólu po urazie równie dobrze może być także zwykłe stłuczenie. Jest to najmniej groźny uraz mechaniczny nadgarstka, który mimo wszystko i tak trzeba leczyć. Najprawdopodobniej wykluczyć można takie urazy jak zwichnięcie, skręcenie czy złamanie, przy których pojawia się opuchlizna, choć warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i może różnie reagować na kontuzje2.

Ból nadgarstka bez opuchlizny – co robić?

Jeśli nadgarstek boli, ale nie puchnie, to mimo wszystko trzeba starać się nie przeciążać bolących stawów – najlepiej na jakiś czas (co najmniej 1–2 dni) wstrzymać się od wykonywania prac angażujących i obciążających nadgarstek. Nadgarstek powinno się też unieruchomić, na początku przy pomocy temblaka, np. z szalika lub chusty, a później można zaopatrzyć się w specjalną ortezę. Dodatkowo można nawet kilka razy dziennie okładać bolące okolice zimnymi (lub ciepłymi) okładami3.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Nie każdy uraz nadgarstka bez opuchlizny po upadku będzie wymagać konsultacji lekarskiej, ale w wielu przypadkach bez wizyty u ortopedy się nie obejdzie. Opinii lekarza warto zasięgnąć, gdy3:

  • ból nie ustąpi w ciągu kilku dni, a wręcz się nasili,
  • dłoń będzie osłabiona,
  • wystąpią zaburzenia czucia,
  • pojawi się sztywność stawów.

Zaniepokoić powinny także objawy ogólne jak stan podgorączkowy, ogólne zmęczenie czy uczucie rozbicia.

Ból nadgarstka bez obrzęku – diagnostyka

Do rozpoznania przyczyny bólu nadgarstka konieczne jest przeprowadzenie badań. W diagnostyce urazów nadgarstka wykorzystuje się przede wszystkim prześwietlenie rentgenowskie (RTG), ultrasonografię (USG), niekiedy inne badania obrazowe jak rezonans magnetyczny (MRI), dodatkowo jeszcze badanie przewodnictwa nerwowego i badania laboratoryjne3.

Jak leczyć ból ręki po upadku bez opuchlizny?

Postępowanie lecznicze zależy w dużej mierze od diagnozy. W większości przypadków wykorzystuje się kilka, a nawet wszystkie z niżej wymienionych metod leczenia.

1. Leki przeciwbólowe

Na ból nadgarstka bez opuchlizny pomóc powinny leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dostępne są preparaty w formie maści, żelu lub spray’u. Lekiem przeznaczonym do stosowania miejscowego jest Diky spray, zawierający najwyższe stężenie diklofenaku. Producent rekomenduje stosowanie go do leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach. Więcej informacji znaleźć można na stronie https://www.dikyspray.pl/4.

2. Orteza

Leczenie niektórych kontuzji wymaga unieruchomienia dłoni, do czego wykorzystuje się ortezę lub stabilizator. Ma to na celu zabezpieczenie nadgarstka przed pogłębianiem uszkodzeń i nasilaniem bólu. W zależności od urazu ortezę nosi się od kilku dni do nawet kilku tygodni5.

3. Rehabilitacja

Uraz nadgarstka bez opuchlizny, nawet jeśli jest tylko stłuczeniem, może wymagać czasowego unieruchomienia kończyny, co z kolei może prowadzić do ograniczenia ruchu w nadgarstku po ustąpieniu bólu. Wtedy zaleca się fizjoterapię manualną oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii. Ćwiczenia na nadgarstek dobrać powinien fizjoterapeuta, natomiast fizykoterapię dostosować lekarz5.

Bibliografia:

  1. Brown D. E., Neumann D., Sekrety ortopedii, Wydawnictwo Medyczne Urban & PartnerWrocław, Wrocław, 2006.
  2. Kruczyński J., Degi W., Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
  3. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.
  4. Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2021.12.20.).
  5. McMahon P. J., Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here