Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa to zespół nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii i informatyki, którą mają służyć zoptymalizowaniu działania przedsiębiorstw przemysłowych. Chodzi przede wszystkim o możliwość kontrolowania przebiegu procesu produkcyjnego, sterowania jego poszczególnymi parametrami i etapami, a także o możliwość sprawnego reagowania na różnego typu sytuacje pojawiające się w ciągu bieżącej pracy. Jeśli zastanawiasz się jak zmodernizować swoje przedsiębiorstwo – najlepszym pomysłem wydaje się właśnie wprowadzenie rozwiązań z zakresu automatyki. O nich też opowiemy nieco więcej poniżej.

Automatyka przemysłowa – dla optymalnego wykorzystania potencjału twojej firmy

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne powinno maksymalnie wykorzystywać potencjał zawarty w użytkowanych przez nie aktywach trwałych. Mowa przede wszystkim o maszynach wykorzystywanych na różnych etapach produkcji – taśmach, robotach przemysłowych, sortownikach, maszynach wytwórczych. Od sprawności ich działania zależy bardzo wiele – począwszy od możliwości realizacji zamierzonego planu produkcyjnego, aż po funkcjonowanie całości przedsiębiorstwa w swojej branży i na rynku.

Automatyka przemysłowa obejmuje różnorodne formy koordynowania ich pracą. Wymienić należy chociażby możliwość kontroli wizyjnej, analizę parametrów fizycznych poszczególnych maszyn, analizę parametrów elektrycznych czy analizę statusów sieci. W tym celu korzysta się z zaawansowanych sterowników PLC, które gwarantują możliwość optymalnego potencjału użytkowanych maszyn.

Automatyka przemysłowa – elastyczne rozwiązania dopasowane do twoich potrzeb

Warto podkreślić, że rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej są w dużym stopniu elastyczne. To znaczy – możemy wybierać takie moduły, czujniki i inne elementy, by maksymalnie odpowiadały profilowi naszego przedsiębiorstwa i rodzajowi użytkowanych w nich maszyn.

Przykładowo – dużo problemów związanych z utrzymaniem ciągłości produkcji powstaje, gdy dochodzi do sporadycznych spadków napięcia lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Wówczas, maszyny taśmowe nie mogą pracować w trybie ciągłym, lecz wymagają ponownego rozruchu po każdej przerwie w dostawie energii. Dlatego dla przedsiębiorstw wytwórczych często polecane są rozwiązania pozwalające na automatyczne przełączenie źródła zasilania na awaryjne, w przypadku wystąpienia tego typu problemów.

Poszukując specjalistycznej pomocy z zakresu automatyki przemysłowej polecamy korzystać z usług firm wykorzystujących szeroki zestaw rozwiązań z zakresu automatyki. Liczy się zarówno dostęp do specjalistycznych urządzeń, znajomość budowy i parametrów poszczególnych maszyn, a także wiedza z zakresu robotyki.

Najbardziej zaawansowani dostawcy rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej zajmują się projektowaniem jej wdrożenia od podstaw. Do takich firm należy DS-Technic – z której pomocy korzystają polscy przedsiębiorcy różnych branż. Mowa przede wszystkim o: pracy koncepcyjnej, wykonaniu projektu konstrukcyjnego, doborze lub produkcji detali, montażu wybranych urządzeń, zainstalowaniu oprogramowania do ich obsługi, a także końcowej instalacja całości produktu w budynku przedsiębiorstwa. Warto pod tym względem stawiać na jedno przedsiębiorstw, które wykonując wszystkie prace od A do Z, będzie aktywnie eksplorować nasz potencjał wdrożeniowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here