Co warto studiować w 2022 roku

Jesteś tegorocznym maturzystą, który wciąż nie ma pomysłu na to, co mógłby studiować? Brak planów spędza Ci sen z powiek? W końcu matura zbliża się wielkimi krokami, na biurkach uczniów piętrzą się podręczniki do liceum, z których pozyskują wiedzę, aby zdać egzamin dojrzałości z jak najlepszym wynikiem. Wśród nich są właśnie tacy, którzy nie mają na siebie planu, a którzy chcieliby studiować coś, co w przyszłości przyniesie im jak najwięcej korzyści. Wiadomym jest, że tendencja co do kierunków, po których jest faktyczne zapotrzebowanie na rynku, zmienia się dynamicznie. Jakie więc będą najkorzystniejsze w najbliższych latach? Jaki kierunek studiów wybrać, aby wiedza okazała się być faktycznie potrzebna w późniejszym życiu?

Branża informatyczna wciąż na topie

Od kilku lat studenci informatyki oraz kierunków pokrewnych są tymi, którym najłatwiej jest znaleźć pracę po zdobyciu wykształcenia wyższego. Nie zapowiada się na to, że miałoby się to zmienić w najbliższym czasie, prawdopodobnie zapotrzebowanie na nich będzie trwać jeszcze przez wiele lat. Wciąż jest to jeden z najbardziej opłacalnych sektorów pracy. W obecnej chwili najbardziej poszukiwanymi do pracy zawodami są teleinformatycy, administratorzy sieci oraz mechatronicy. Faktem jest jednak, że jest to teraz najczęściej wybierany kierunek studiów, co sprawia, że dużo trudniej jest się na nie dostać, dlatego też Twoje przygotowanie do matury powinno być jak najlepsze, aby udało Ci się dostać na wybraną uczelnię bez problemu!

Sektor medyczny

Ze względu na starzejące się w naszym państwie, i nie tylko, społeczeństwo, jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników sektorów medycznych. Są to oczywiście między innymi lekarze, po studiach medycznych prawdopodobieństwo na nieznalezienie pracy oczywiście istnieje, lecz jest bardzo niskie. Od dziesiątek lat niezmiennie medycyna jest kierunkiem, oferującym pewną przyszłość. Oprócz tego w ubiegłych latach zaczęło wzrastać zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju masażystów oraz fizjoterapeutów. Potrzebne na rynku pracy są również pielęgniarki, a także wszelkiego rodzaju osoby, świadczące usługi opiekuńcze.

Pozostałe zawody

Z roku na rok powstają coraz to nowsze, ciekawsze usługi. Pokazuje to, że tendencje się zmieniają. Ostatnimi laty prym wiodą zawody takie jak dietetycy oraz trenerzy personalni. Stosunkowo nowymi zawodami, na które wciąż rośnie zapotrzebowanie są maklerzy, agenci ubezpieczeniowi. Pracę można znaleźć również w internecie, specjalizując się w e-marketingu, bądź projektowaniu stron www. Dodatkowo, jednym z najbardziej przyszłościowych kierunków jest biotechnologia oraz ekologia. Od kilkunastu lat, poszukiwane są najbardziej ekologiczne rozwiązania, które będzie można wprowadzić, w zamian za aktualne, niebezpieczne dla środowiska. Ekolodzy starają się kreować w ludziach świadomość, dzięki której zaczną dbać o środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here