Czym dokładnie zajmuje się radca prawny

Radca prawny zaliczany jest do najbardziej biegłych osób jeżeli chodzi o polskie prawo. Przeważnie osoba pracująca we wspomnianym zawodzie jest specjalistą w danej dziedzinie. Radcowie prawni są oczywiście prawnikami, wykonują zdecydowanie więcej zadań niż tylko udzielanie doradztwa prawnego. Czym dokładnie różni się radca prawny od adwokata?

Jakie są obowiązki radcy prawnego?

Kancelarie prawne radców prawnych w zdecydowanej większości przypadków świadczą usługi doradcze. Warto pamiętać, że udzielanie porad lub różnego rodzaju konsultacji prawnych to zaledwie część obowiązków radców prawnych. Z roku na rok coraz większe znaczenie ma profesjonalne sporządzenie opinii prawnych.

Obecnie jak wiadomo występują dokumenty, które cechują się bardzo szerokim zastosowaniem. Pozwalają one bowiem na egzekwowanie prawa w przypadku zdecydowanie bardziej konfliktowych sytuacji. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że radca prawny może również pełnić bardzo ważną funkcję pomocniczą przy różnego rodzaju procesach dotyczących tworzenia prawa.

Kto może zostać radcą prawnym?

Zawód radcy prawnego jest zaliczany do zawodów zaufania publicznego. Nie mogą zatem wykonywać go osoby, które nie posiadają kwalifikacji wymaganych przez przepisy prawne. Radcą prawnym może zostać osoba, która nie tylko ukończy aplikację radcowską, ale również może poszczycić się nieposzlakowaną opinią.

Warunkiem wykonywania omawianego zawodu jest również ukończenie studiów prawniczych na poziomie magisterskim i zdanie egzaminu radcowskiego. Konieczne jest także uzyskanie wpisu na listę radców w okręgowej izbie radców prawnych. Ponadto omawiani radcowie prawni tak, jak adwokaci posługują się tytułem mecenasa.

Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem?

Nie wszyscy wiedzą, że radca prawny może reprezentować przed sądem swojego klienta. Osoba pracująca w omawianym zawodzie nie zajmuje się zatem tylko i wyłącznie usługami doradczymi czy prowadzeniem kancelarii radcy prawnego.

Ponadto godnym uwagi jest również fakt, że radcy prawni w przeciwieństwie do adwokatów mogą pozostawać w stosunku pracy. Bardzo duża liczba specjalistów uważa nawet, że ewentualne różnice między radcami prawnymi a adwokatami są sztuczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here