Dlaczego aluminium stało się liderem wśród metali stosowanych w przemyśle

Nie byłby możliwy tak szybki rozwój nowoczesnych gałęzi technologii bez wykorzystania aluminium. Jest to metal, który łączy w sobie prawie same zalety. Znany jest on od 2 tysięcy lat, a dodatkowo występuje bardzo powszechnie. Jest łatwo modyfikowalny, dzięki temu można nadać mu wiele ciekawych właściwości. Naturalnym skutkiem jest tak szerokie zastosowanie aluminium zarówno w życiu codziennym jak i w bardzo niszowych branżach.

Czym jest aluminium i jak się je pozyskuje?

Glin nazywany potocznie aluminium jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na Ziemii tuż po tlenie i krzemie. Stanowi aż 8 procent całej gleby i skał. Występuje on najczęściej w postaci tlenku, dlatego wymaga obróbki zanim zostaną z niego uformowane produkty aluminiowe. Często spotkać go możemy w postaci boksytu, szczególnie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Ponadto aluminium jest jednym z niewielu materiałów, które można prawie w 100 procent odzyskać w procesie recyklingu przy stosunkowo niskim nakładzie energii.

Właściwości aluminium i ich modyfikacje

Aluminium jest materiałem, który jest:

-ultra lekki
-odporny na korozję
-dobrym przewodnikiem cieplnym i elektrycznym
-bezwonny
-łatwo formowalne

Właściwości te można w łatwy i trwały sposób modyfikować. Można to robić min. poprzez umacnianie, a także łączenie go z innymi pierwiastkami, tworzącymi specyficzne stopy. Jednym z nich jest np. stop aluminium 6060, zawierające w sobie domieszkę magnezu i krzemu, które zwiększają wytrzymałość uzyskanego materiału.

Zastosowanie aluminium

Dzięki temu, że aluminium może być obrabiane na wiele różnych sposobów, możemy spotkać je w postaci w wielu ciekawych produktach i półproduktach. Do jednych z najpopularniejszych form należą profile wyciskane i kształtowniki. Są one chętnie stosowane przy produkcji okiennic. Na rynku równie popularne są również wszelkie rodzaje blach aluminiowych. Wśród nich znajdziemy zarówno blachy o gładkiej fakturze jak i ryflowanej, a także wzorkowanej. Produkuje się z niej między innymi aparaturę medyczną i chemiczną. Ze względu na doskonałe właściwości odbijania promieni świetlnych aluminium znaleźć możemy np. w lampach szpitalnych. Mówiąc o wykorzystaniu aluminium nie można nie wspomnieć również o rurach z niego wykonanych. Korzystając z tego, że są one mało podatne na korozję wykonuje się z nich barierki i podpory wykorzystywane w drogownictwie. Elementy te potrafią się opierać przez wiele lat niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Dzięki powszechnej dostępności produktów aluminiowych poprzez firmy takie jak sklep z metalami METALKAZ, rzadkością staje się sytuacja, w której musielibyśmy szukać ich zamienników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here