Do czego używać mąki orkiszowej

W poszukiwaniu zdrowych produktów spożywczych coraz chętniej sięgamy po stare przepisy i zapomniane, przez wiele lat niedoceniane gatunki roślin, które w dawnych czasach stanowiły podstawę codziennego wyżywienia wielu ludzi. Doskonałym przykładem takiego produktu jest mąka orkiszowa gruboziarnista, która może stanowić zdrowszą alternatywę dla tradycyjnej mąki pszennej. Do czego można jej używać? Jakie są jej właściwości i kiedy warto po nią sięgać?

Co to jest orkisz?

To pierwotne zboże o właściwościach zbliżonych do współczesnej pszenicy, które zachowało swój oryginalny, w pełni naturalny charakter – nie było  poddawane zmianom genetycznym w celu poprawy plonowania czy zwiększenia zawartości pożądanych składników odżywczych. Orkisz był już uprawiany w starożytności, między innymi w Egipcie i Mezopotamii. Produkowano z niego gruboziarnistą mąkę orkiszową, którą następnie wykorzystywano do wypieku różnego rodzaju placków stanowiących podstawę wyżywienia wielu ludzi. Orkisz na szeroką skalę uprawiany był również w średniowiecznej Europie. Dopiero około XV wieku to popularne zboże zaczęło być wypierane przez bardziej plenne odmiany pszenicy i innych zbóż cieszących się dużą popularnością również współcześnie. Ze względu na naturalny charakter orkisz stopniowo wraca do łask. Mąka orkiszowa pełoziarnista znajduje szereg zastosowań w kuchni, stając się dla wielu osób atrakcyjną alternatywą dla mąki pszennej.

Jakie właściwości ma orkisz?

Pierwotne zboże zawiera w swoim składzie nie tylko podstawowe składniki odżywcze, zwłaszcza węglowodany i białko, ale wytwarzana z niego mąka orkiszowa gruboziarnista jest także doskonałym źródłem błonnika korzystnie wpływającego na pracę jelit. Orkisz zawiera również wiele witamin z gruby B, witaminę A i E, korzystne kwasy tłuszczowe i sole mineralne niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów ludzkiego organizmu. Grubo mielonej mąki orkiszowej można używać do wypieku chleba, tradycyjnych placków lub produkcji makaronu. Ze względu na pierwotny charakter zboża, choć wyprodukowana z niego mąka zawiera dużą ilość glutenu, to jednak jest on lepiej przyswajalny przez organizm niż gluten z pszenicy.

Nad zakupem gruboziarnistej mąki orkiszowej w szczególności powinny zastanowić się osoby szukające zdrowszej alternatywy dla tradycyjnych mąk pszennych, zwłaszcza jeśli źle tolerują zawarty w nich gluten czy wręcz cierpią na celiakię. Z uwagi na dużą zawartość błonnika produkty wykonane z tego typu mąki są również korzystne dla osób z zaburzeniami pracy jelit, borykające się z zaparciami. Błonnik wspiera i reguluje pracę układu trawiennego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here